Ostravští zastupitelé ve středu schválili rozpočet na rok 2009, je vyrovnaný, přes 2,6 miliardy korun si město bude moci dovolit investovat. Suma určená na investice bude o zhruba 800 milionů vyšší než letos.

„Nejvíce peněz – 370 milionů korun – půjde do mošnovské průmyslové zóny, kde je třeba vybudovat vnější i vnitřní inženýrské sítě. Dvě stě milionů spolkne kanalizace. S třiaosmdesáti miliony se počítá pro Městskou nemocnici Ostrava. Z této částky dostane vedení nemocnice 23 milionů korun, aby zajistilo rekonstrukci centrální sterilizace, město ze zbytku zaplatí dialýzu a rekonstrukci porodního sálu. S těmito výdaji počítáme, zatím však peníze zůstanou na našem účtu, dokud se nevyřeší majetkoprávní vztahy se státem. Musíme mít jistotu, že nemovitosti patří městu,“ uvedl primátorův investiční náměstek Zdeněk Trejbal (ČSSD).

Dodal, že 107 milionů korun město vloží do další modernizace zoologické zahrady. Za 70 milionů korun se postaví medvědinec, šestadvacet milionů korun spolkne botanizace zahrady. „Sto milionů korun padne na vznik Centra bezpečné jízdy, pětašedesát milionů putuje do městské společnosti Sareza na rekonstrukci ostravské Čapkárny. Modernizace městských lázní by měla skončit v červnu,“ upřesnil Trejbal.

Z ostravských obvodů nejvíce dostane Jih – 139 milionů korun na rekonstrukci budovy radnice, Jubilejní kolonie, podchodu a propojení komunikací Místecké se Závodní. Poruba může počítat se 79 miliony korun především na obnovu prvního stavebního obvodu a dostavbu Domu s pečovatelskou službou.

Šéf opozičního klubu zastupitelů za KSČM Josef Babka prohlásil, že vzhledem ke globální hospodářské krizi není rozpočet pravdivým odrazem skutečnosti. „S největší pravděpodobností se k němu budeme muset vrátit, upravovat ho, dají se očekávat spíše restrikce. Proto se zastupitelé za KSČM zdrží hlasování,“ zdůvodnil Babka.