Proč se tak stalo? Výměna zvířat mezi jednotlivými zoologickými zahradami České republiky i v rámci Evropy (i světa) není nic ojedinělého. Přestože se žirafa narodila v ostravské zoo již v roce 1997 a je již tedy dávno v plodném věku (pohlavní dospělost u samic začíná zhruba ve věku 3,5 roku), nepodařilo se jí u nás doposud zabřeznout. Po dohodě s koordinátorem chovu žiraf bylo rozhodnuto o přemístění do Givskudu, kde by nový samec (údajně největší v Evropě) v novém prostředí mohl přinést úspěch.

Žirafy Rothschildovy, jakož i další ve volné přírodě ohrožené druhy zvířat, jsou v Evropě zařazeny do tzv. Evropských záchranných programů (EEP). Chov jednotlivých druhů řídí koordinátor – odborník z některé evropské zoo, který má mj. na starosti i přesuny zvířat, které se v těchto případech uskutečňují zdarma, tzn. že se nejedná o obchod se zvířaty!

Samotné nakládání proběhlo klidně, žirafa sama nastoupila do speciálního přívěsu.

S jednou žirafou se ostravská zoo tedy rozloučila, ale návštěvníci se přesto mohou na prohlídku těšit – v pavilonu afrických zvířat na ně v současné době čeká mj. letos narozený žirafí sameček.

(der)