Kolem sta tisíc lidí ročně zavítá do malebného historického městečka Štramberk, aby navštívili historický skvost v podobě zdejší Trúby. Důsledkem nedostatečných financí ji zdejší radnice pronajímá a na této situaci nehodlá také nic měnit. „Peníze máme jen na základní údržbu, na nějaké další věci nedosáhneme,“ přiznala Věra Michnová, starostka Štramberku. Co se však v třetím měsíci příštího roku změní, je provozovatel atraktivní turistické destinace, neboť dosavadní nájemce, ostravská společnost Technoprojekt, na konci února Trúbu opouští.

K důvodům, které ho k tomu vedly, se zástupci firmy, ač byli osloveni, do čtvrtečního odpoledne nevyjádřili. Avšak starostka Michnová se domnívá, že jádrem celého rozhodnutí je nemožnost realizovat dostavbu historického objektu: „Nebyla vůle zastupitelů, aby se povolila dostavba, protože by to samozřejmě změnilo charakter a vzhled Trúby. I památkáři se k tomu vyjadřovali negativně,“ sdělila.

Město před pár dny vydalo oznámení o svém záměru Trúbu znovu pronajmout, a všechny žádosti potencionálních zájemců budou přijímány do 16. ledna. Oficiálně tak ještě nikdo neučinil, avšak o budoucí provozovatele by nouze být neměla. „Já myslím, že o to zájem je, protože už máme nějaké signály, že zájemci budou,“ podotkla starostka. Zároveň dodala, že se možná přihlásí někdo z účastníků minulých výběrových řízení, jako například podnikatel Pavel Šmíra.

Provozovatel, který 1. března převezme štramberský klenot musí předem počítat s investicemi. Součástí areálu je také restaurace Dr.Hrstky či Jaroňkova útulna, a právě druhá zmiňovaná stavba potřebuje finanční injekci. „Ona je dřevěná a zub času ji už opravdu nahlodal. Generálka budovy musí být,“ řekla Věra Michnová. Štramberská radnice pronajme Trúbu na dobu mezi pěti až deseti lety. Předpokládá se, že pro případné zájemce je atraktivnější delší časové období. Zájemci by měli městu představit také dlouhodobou studii o tom, jak si celý provoz představují, jaké akce by se na Trúbě konaly, zkrátka celkový podnikatelský zá­měr.

Ten, podle starostky Michnové, měl dobrý také dosavadní správce, ostravská společnost Technoprojekt. „V dobré víře tam pořádali akce, nevybírali na ně vstupné, ale platili nájem. Spravili i záchody v chatě Dr. Hrstky za sto dvacet tisíc a nechtěli to po městě, protože podle nich to bylo nutné k provozu,“ shrnula Michnová a na druhou stranu jedním dechem dodala, že celou věc možná podcenili.