Nová pravidla, podle nichž budou prodávat obecní byty, mají dva velké ostravské obvody – Jih a Moravská Ostrava a Přívoz. Tento týden je schválili obvodní zastupitelé. Možnost poměrně levně přijít k bytu tak zřejmě skončila. Radnice těchto dvou obvodů totiž chtějí za byty více peněz. A nejen ony, další se na to chystají.

Radní Moravské Ostravy a Přívozu budou při určování ceny bytu vycházet ze znaleckého posudku a pak poskytnou slevy. „Vyjdeme ze znaleckého posudku ceny domu, slevy poskytneme do třiceti procent,“ uvedl místostarosta centrálního obvodu Jiří Groll (ODS). Předpokládá, že byty tak podraží zhruba třikrát.

Upřesnil, že podle nových pravidel se bude cena bytu v Moravské Ostravě a Přívozu vypočítávat těm žadatelům o koupi bytu, kteří ještě nedostali od úřadu cenovou nabídku. „Ti, kteří cenovou nabídku už mají, zaplatí podle starých zásad,“ podotkl Groll.

Radnice Jihu nyní vlastní sedm tisíc bytů. Zhruba o třech tisících ví, že je nechce, nebo nemůže prodat. Zbytek nabídne ke koupi nájemníkům podle nově schválených zásad. „Doposud to probíhalo tak, že jsme nechali vypracovat tržní znalecký posudek a poskytovali až 84procentní slevu. Nyní o ceně rozhodne takzvaný administrativní znalecký posudek, který je vždy nižší než tržní. Slevu pak už dávat nebudeme. Byty podraží, ale i tak bude výsledná cena mnohem nižší než tržní,“ vysvětlil místostarosta Jihu Lubomír Košík (ČSSD). Dodal, že žádosti o koupi bytů, které už úředníci rozpracovali, se budou posuzovat podle starých pravidel.