Objížděl muzea a zámky, tipoval zajímavé kusy, sepisoval smlouvy a vyřizoval další papírování. Nakonec jich na jedno místo, do Ostravského muzea, shromáždil přes šedesát. Jako celek jsou tyto zbraně vystaveny vůbec poprvé a lidé tak mají možnost srovnávat jejich technické parametry či krásu výzdoby.

Zbraně, které byly vyrobeny ve 20. až 80. letech 19. století, na výstavu zapůjčilo devět institucí, například Státní zámek Náchod, Uměleckoprůmyslové muzeum v Praze či Vlastivědné muzeum v Šumperku. K vidění v Ostravě jsou do 22. února.

K nejpřitažlivějším exponátům výstavy patří mistrovský kus, pár francouzských křesadlových zámků z roku 1821 či bohatě zdobený perkusní revolver z roku 1854, jehož výzdobu navrhl malíř Josef Mánes. „Lebeda si dobře uvědomoval, že je to i o tom, jak zbraně vypadají. Spolupracoval proto s předními rytci a umělci,“ vysvětil Bertha, který na přípravě výstavy spolupracoval s Janem Tetřevem z Východočeského muzea v Pardubicích. Návštěvníci si mohou rovněž prohlédnout perkusní pistole v kazetách, které se podobně jako u řady jiných puškařských firem, staly vlajkovou lodí Lebedovy dílny.

Antonín Vincenc Lebeda se narodil v roce 1795. V roce 1820 převzal pražskou dílnu zemřelého puškaře Matěje Brandejse a v roce 1822 se stal puškařským mistrem. Oproti jiným pražským mistrům své doby, kteří produkovali průměrné až podprůměrné zbraně, se Lebeda zaměřil na výrobu vysoce kvalitních zbraní

Mezi významné události v dějinách vědy a techniky v Českých zemích je zapsán například rok 1828, kdy puškař Lebeda zkonstruoval perkusní skříňový zámek pro ručnice a pistole a získal na jeho výrobu pětileté privilegium. Mezi Lebedovy zákazníky patřili například příslušníci evropských panovnických rodů, včetně císaře Františka Josefa I.