„Každý rok si chodíme připalovat betlémské světlo buď rovnou na nádraží, nebo do kostela, je to už naše tradice, bez světla by nebyly ty pravé vánoční svátky,“ vysvětlila Jana Urbánková z Ostravy.

Betlémské světlo už od minulého týdne opatrovali čeští skauti. Přivezli ho z Vídně do Brna. V pátek světlo od skautů převzal v pražské Svatovítské katedrále kardinál Miloslav Vlk, manželka prezidenta Livia Klausová a starosta skautů Josef Výprachtický. V sobotu ho pak skauti rozváželi vlaky do všech koutů republiky. V Ostravě tradičně převzala nad touto akcí záštitu okresní rada Junáka Ostrava. Světýlko zaplálo také na ostravské radnici, kde ho od skautů v sobotu symbolicky převzal ostravský primátor Petr Kajnar. Občané si mohou přijít světlo připálit k vrátnici pravého vchodu magistrátu v pondělí a úterý 22. a 23. prosince od 7 do 17 hodin.

Hubert Janovský z Junáka Ostrava uvedl, že zájemci si mohou betlémské světlo připálit také na Štědrý den v katedrále Božského Spasitele v centru města, nebo v kostele ve Staré Bělé.

Upřesnil, že stánky s betlémským světlem budou také v úterý 23. prosince od 9 do 14 hodin v Porubě na Alšově náměstí a u prodejny Duha.

Pro skauty je Betlémské světlo symbolem míru a přátelství. Myšlenka šíření předvánočního pokoje a míru vznikla v Rakousku. Poprvé plamínek přiletěl z Betléma do Lince v roce 1986. K nám se světlo dostalo v prosinci 1989.