Současná starostka obvodu a senátorka Liana Janáčková (Nezávislí), která Michniaka loni vystřídala ve funkci, tvrdí, že se občané stali rukojmími bývalého starosty a jeho touhy po moci. Ten její tvrzení odmítá. Když totiž ve středu městští zastupitelé začali projednávat žádost občanů o koupi bytů a vyslechli si doporučení dvou odborů ostravského magistrátu – majetkového a legislativně-právního – byty nájemníkům neprodat za stanovenou cenu, vystoupila starostka Janáčková. Prohlásila, že celá záležitost je zpolitizovaná.

Lidé by neměli doplácet na zášť

„Lidé by neměli doplácet na zášť pana Michniaka vůči mé osobě a jeho touhu po moci. V jednom z těch domů bydlí také paní Stachová, která před rokem svým hlasováním a ,přechodem’ na mou stranu umožnila Michniakův pád z funkce. Když byla Stachová ještě s bývalým starostou v koalici, tehdejší obvodní rada prodej bytů podle tehdy platných zásad schválila. Souhlasila i s navrhovanou cenou. Nyní město byty lidem prodat za tuto cenu nechce, požaduje asi třikrát vyšší částku. Navíc pan Michniak vyslal za paní Stachovou svého člověka, který jí slíbil, že když se vzdá svého mandátu v obvodním zastupitelstvu, prodej bytů za nižší ceny zařídí,“ tvrdila Janáčková s tím, že zásady prodeje bytů v Mariánských Horách a Hulvákách nikdy nikdo nezpochybnil, ani několik auditů, které v obvodě probíhaly.

Radomír Michniak reagoval stručně: „Lež je paní Janáčkové bližší než pravda.“

Dagmar Stachová pak Deníku v telefonickém rozhovoru potvrdila, že dostala od člověka, kterého dobře zná a který patří k příznivcům Radomíra Michniaka, nabídku. „Vyplynulo z ní, že když se vzdám svého mandátu v zastupitelstvu, a potopím tak paní Janáčkovou, byty nám budou prodány za původní dohodnutou cenu,“ řekla Stachová. Je přesvědčena o tom, že kdyby v domě nebydlela, sousedé by už měli byty dávno koupeny. „Špatně se mi chodí domů, doufám ale, že mě sousedé chápou,“ míní Stachová.

Ostatní zastupitelé se chtěli oprostit od tvrzení proti tvrzení dvou politiků a vše znovu projednat. Materiál proto z jednání stáhli a problémem se budou zabývat zkraje příštího roku.

Zastupitelé prověří prodej bytů ve všech obvodech

Vyhověli také návrhu šéfa opozičního klubu komunistických zastupitelů Josefa Babky, aby se prověřily zásady prodeje bytů ve všech městských obvodech, nejen v Mariánských Horách a Hulvákách. Pracovníci majetkového odboru ostravského magistrátu ve svém zamítavém stanovisku totiž argumentovali tím, že v Mariánských Horách a Hulvákách došlo v tomto případě k porušování zákona. Podle něj se při úplatném převodu majetku cena sjednává zpravidla ve výši, která je v daném místě a čase obvyklá, nejde-li o cenu regulovanou státem. Odchylka od ceny obvyklé musí být zdůvodněna.

Ženatý: Nejde o politiku, ale formální chyby

„Nepovažuji to za politický problém. Vedení mariánskohorské radnice v čele s paní Janáčkovou nedodalo znalecký posudek na stanovení ceny obvyklé v dané lokalitě a správně nezdůvodnilo, proč by se měly byty prodávat za cenu nižší, než je v místě obvyklá. Takže my jim materiál vrátíme, aby vše dopracovali a nedostatky odstranili,“ prohlásil náměstek primátora pro finance Lukáš Ženatý (ODS).

To, že se zastupitelé k prodeji bytů vrátí po Novém roce, ocenil jeden z nájemníků Radomír Suchan. „Pro nás je to jenom dobře. Chceme jen, aby se všem měřilo stejným metrem. V minulosti nikdo nenapadl způsob prodeje ani ceny. Proto mě zaskočilo, že bychom měli za byty platit třikrát více, než bylo dohodnuto. Přichází krize, která bude mít dopad na obyčejné lidi. Chceme, abyste se nás zastali, proto jsme vás volili,“ řekl Suchan.

„Jen to tam napište, jak s námi jednají. Počítám s tím, že za dvoupokojový byt zaplatím kolem 120 tisíc, ale ne třikrát více. Jsem důchodce, to se mám draze zadlužit?“ ptal se další z občanů.