Peníze umožní například rekonstrukci chráněných dílen v Ostravě a Opavě, ve kterých pracují handicapovaní lidé. Pomohou také při výstavbě hřiště v areálu Dětského domova v Budišově nad Budišovkou, podpoří dobrodružné akce pro děti v Orlové a v Karviné.

Celkem letos nadace na prospěšné projekty v Moravskoslezském kraji i v jiných částech republiky rozdělila dvaašedesát milionů korun. „O granty Nadace OKD usilovalo v podzimním grantovém kole 664 projektů. Zájem byl mimořádný. Při hodnocení jsme proto posuzovali nejen kvalitu jednotlivých projektů, ale také jejich přínos netradičnímu řešení problémů. Proto jsme například podpořili vybudování sportovního hřiště v Budišově nad Budišovkou. Vyroste v areálu dětského domova, ale sloužit bude všem dětem z okolí,“ řekla ředitelka Nadace OKD Blanka Týřová.

Nadace zároveň podpořila tradiční aktivity neziskových organizací, které dlouhodobě pomáhají starým lidem, dětem či handicapovaným spoluobčanům. „Desetitisíce či statisíce od nadace jsou v těchto případech znásobeny nezištnou prací nadšenců, takže efekt pro společnost je ještě mnohem vyšší,“ dodala Týřová. Do této kategorie patří například podpora aktivit domů dětí a mládeži či středisek volného času v Orlové a v Karviné nebo spolufinancování akcí pro seniory a nemocné.

Osm organizací získá díky grantu Nadace OKD šanci využít dotace Evropské unie. Nadace podpoří finančně náročnou přípravu jejich žádostí, aby byly kvalitní a mohly se s úspěchem ucházet o peníze z Bruselu. „Projekty byly nejprve hodnoceny partnerskými organizacemi a následně je posoudily nezávislé komise. Konečné slovo měla správní rada nadace, která v plném rozsahu schválila návrhy komisí,“ vysvětlila systém rozdělování grantů Týřová. Nadace OKD byla zřízena na počátku roku 2008. Podporuje projekty v rámci čtyř programů – Pro zdraví, Pro radost, Pro budoucnost a Pro Evropu. Každoročně probíhají dvě grantová kola.