Ježíšek drtivě porazil Santu Clause. Většině známých osobností Ostravska nadělí dárky pod živý stromeček. Ještě předtím ale jejich rodiny usednou ke štědrovečerní večeři. Co budou jíst? Spíše hrachovou než rybí polévku. Někteří pak kapra, jiní řízek. Nemálo z nich však nepohrdne obojím. Třeba tak by se dal shrnout výsledek vánoční ankety Deníku, ve které na zcela nezáludné otázky odpovídaly osobnosti regionu působící v nejrůznějších odvětvích.

Politici, sportovci, lidé spjatí s kulturou, šéfové velkých podniků i ostravské zoo nebo muzea. Ti a mnozí další ve svých odpovědích přiblížili, jak vypadají jejich Vánoce či jaké nejkurióznější dárky kdy našli pod stromečkem.

Hudebník a moderátor Petr Šiška například dostal na Kanárských ostrovech MP3 přehrávač, a to kupodivu v akváriu a ještě k tomu od delfína. Ostravský primátor Petr Kajnar zase nikdy nezapomene na to, když jako šestileté dítě dostal od svých rodičů hodinky značky Prim, po kterých tehdy strašně toužil.

To nový hejtman Jaroslav Palas si kdysi hrozně přál tříbarevnou propisku. „Dostal jsem spoustu dárků, včetně nových lyží, ale propiska mezi nimi chyběla. Bylo mi to hrozně líto, a když rodiče zjistili, co se děje, rychle běželi a z jednoho šuplíku propisku vytáhli a darovali mi ji dodatečně,“ popsal okamžik z dětství hejtman.

Hned několika osloveným osobnostem se s nezapomenutelným dárkem pojí živé zvíře. Děkanka Filozofické fakulty Ostravské univerzity Eva Mrhačová dostala pejska, kterého nazvala Tigris. Ředitelku muzea Jiřinu Kábrtovou překvapila andulka, která se tak lekla vánočního zvonečku, až začala křičet a prozradila se.

„Největší legrace je, když do rodiny přibudou na Vánoce zvířátka. Tak k nám v průběhu let přišli pejsci, kočka, myška, pták, zakrslí králíci i křečík,“ vyjmenovala zvířecí členy domácnosti Liana Janáčková, senátorka a starostka obvodu Mariánské Hory a Hulváky. Ta své odpovědi na některé otázky navíc obohatila o vlastní recepty. Podle nich si tak můžete připravit bramborový salát nebo rybí polévku.

Vánoce bez kapra a bramborového salátu si neumí představit ani fotbalista Václav Svěrkoš, polévku však upřednostňuje hrachovou. Útočník vítkovických hokejistů Viktor Ujčík má raději řízky, na Vánoce si však doma jako kompromis dělají lososa.

„Kapra nejím ani v polévce. Jedl jsem ji jedinkrát v životě, když jsem poprvé přišel na návštěvu k budoucí manželce. Snědl jsem to, ale bylo to násilí,“ odpověděl Ujčík na jednu z anketních otázek.

Celou anketu najdete v úterním vydání Moravskoslezského deníku.