1. OTÁZKA – Nejkurióznější dárek?
2. OTÁZKA – Nezapomenutelná vánoční vzpomínka?
3. OTÁZKA – Kapr, nebo řízek?
4. OTÁZKA – Polévka hrachová, nebo rybí?
5 . OTÁZKA – Stromek živý, nebo umělý?
6. OTÁZKA – Ježíšek, nebo Santa Claus?

Jaroslav Palas, moravskoslezský hejtman:
1, 2 – Jako dítě jsem toužil po trojbarevné propisce. Dostal jsem spoustu dárků včetně nových lyží, ale propiska mezi nimi chyběla. Bylo mi to hrozně líto, a když rodiče zjistili, co se děje, rychle běželi a z jednoho šuplíku propisku vytáhli a darovali mi ji dodatečně.
3 – Obojí! Ale na štědrovečerní večeři určitě kapr.
4 – Moje žena vaří na Štědrý den rybí polévku.
5 – Určitě živý. K atmosféře Vánoc patří vůně jehličí.
6 – Tak tady jednoznačně Ježíšek. Ten je spojen s tradičními českými Vánocemi.
Petr Kajnar, primátor města Ostravy:
1 – Jako šestiletý jsem strašně toužil po hodinkách. A dostal jsem je. Primky, pozlacené, dlouho jsem je nosil. V roce 1962 za ně naši dali šest set korun, to bylo tenkrát dost. Asi už jsem nikdy neměl ze žádného dárku tak velkou radost.
2 – Vánoce mám spojeny s jedinečným pocitem štěstí, lásky, klidu, blízkosti milovaných, vůní mandarinek (dříve vzácných). A někdy ten pocit přichází i mimo Vánoce. No a tak mám někdy Vánoce v létě.
3 – Smažený kapr, smažený vepřový řízek, krůta, bramborový salát. Vždycky se přejím zcela pohansky k prasknutí.
4 – Určitě hrachová s osmaženou houskou, rybí polévka mi nepřirostla k srdci. A ani ji neděláme.
5 – Živý, přiřeže se do stojanu, upraví špice, ozdobí, voní, chytá od svíček, určitě ne umělý.
6 – Mikuláš určitě ano, ten šestého prosince napřed naděluje s čertem uhlí, a teprve po slibech polepšení čokoládu. Dárky nosí Ježíšek, je to jeho oslava, oslava zrození, života a lásky.
Liana Janáčková, senátorka a starostka obvodu Mariánské Hory a Hulváky:
1 – Krásné mikiny, výživné šampony a krémy proti vráskám jsou fajn, ale největší legrace je, když do rodiny přibudou na Vánoce zvířátka. Tak k nám v průběhu let přišli pejsci, kočka, myška, pták, zakrslí králíci i křečík.
2 – Všechny svátky, které jsem jako děcko trávila se svými rodiči a pak se svými dětmi, byly nádherné. Až budu mít někdy vnoučata, obnovím náš dávný zvyk, kdy se hledají dárky pomocí vzkazů na různých místech domu.
3 – Oboje, ale nejlepší je můj bramborový salát. Moje holky se mohou po něm utlouct. Krátce: brambory, vajíčka, lehká majolka, kupa mraženého hrachu, vegeta – a to je všechno!
4 – Zásadně rybí – oberu uvařené hlavy a další rybí maso a všechno pomixuji spolu s kořenovou zeleninou, ochutím opět vegetou a jemně zahustím granulovanou jíškou nebo solamylem, tak mě to naučila maminka, ale ta ještě zeleninu pasírovala přes sítko a jíšku dělala poctivou v rendlíku.
5 – No jak kdy, někdy živý, někdy umělý, někdy jen větvičky.
6 – V tom jsem zcela konzervativní, samozřejmě Ježíšek.
Sanjay Samaddar, generální ředitel a předseda představenstva ArcelorMittalu Ostrava:
1, 2 – Právě letos mě velice mile překvapila vlastnoručně psaná vánoční přání od dětí, kterým jsem četl pohádku během Mezinárodního dne dobrovolnictví. Jsou to přitom děti teprve ze druhé třídy ve 1st International School of Ostrava. Je to současně odpověď i na druhou otázku: když jsem dostal všechna ta přáníčka jako poděkování za čas strávený s nimi, byl to pro mě nezapomenutelný zážitek.
3 – Samozřejmě kapr! Bez této pochoutky by to nebyly Vánoce…
4 – Hrachová polévka – je to dobrá kombinace s kaprem! Jinak by to podle mě bylo příliš „přerybováno“!!!
5 – Dávám přednost živému vánočnímu stromku, protože nám přináší vjem božího daru, kterým je příroda, a zároveň je připomínkou naší odpovědnosti přírodu chránit.
6 – Obojí, protože pro mě není důležité odlišování různých forem božího posla.
Eva Schallerová, dětská lékařka z Radvanic
a Bartovic:
1 – Co se dárků týká, nejsme rodina hýřící kuriozitami, možná i proto, že já osobně vydám za několik kuriozit. To byl samozřejmě jen pokus o žert. Ale jako dítě si vzpomínám na krásnou mrkací pannu a pak mě nesmírně potěšil dárek od manžela, to byl výlet do Venezuely.
2 – Návštěva tchána z Austrálie v roce 1999. Ještě několik týdnů po jeho odjezdu jsme nebyli schopni stabilizovat chod rodiny.
3 – Řízek.
4 – Jako dítě jen hrachová, nyní rybí. Moje sestra ji vaří skvělou.
5 – Líbí se mi živý, ale z praktických důvodů máme už několik let umělý. Navíc jako ochránce stromů mám trochu výhrady k tomu, aby stromek pár dnů zdobil a pak se vyhodil do popelnice.
6 – Samozřejmě Ježíšek.
Eva Mrhačová, děkanka Filozofické fakulty Ostravské univerzity:
1 – Nový pejsek Tigris – nejen podle řeky, ale i podle Pavla Tigrida, prvního hosta naší nově zřízené filozofické fakulty, kterého jsem si velice vážila.
2 – Když rodiče koupili sestře obrovskou bonboniéru, schovali ji ve skříni a já jsem ji jako desetileté dítě celou do Vánoc snědla, a pod stromečkem pak byla rozbalena prázdná krabice. Co následovalo, si dovedete představit.
3 – Jedině drůbeží řízek, protože u nás nikdo zabíjet neumí.
4 – Jedině hrachová s osmaženou houskou.
5 – Kvůli vůni jedině živý – krásný, vysoký, s ozdobami do zlata a červena.
6 – Klause nemusím – čili jedině Ježíšek ve všech podobách.
Petr Čolas, ředitel ostravské zoo:
1 – Asi to bude toulavá kočka, či spíše odrostlé kotě, které jsem v předstihu několika dní dostal pod letošní stromeček.
2 – Přicvaknuté prstíky tehdy poměrně hodně malého synka, když si chtěl vyzkoušet bezpečnostní vázání na své nové lyže. Naštěstí zlomený nakonec nebyl ani jeden.
3 – Řízek, kapr má přece jen moc kostí.
4 – Hrachová, rybí fakt nemusím.
5 – Až donedávna samozřejmě živý, od doby, co mám dospělé děti, tak z ryze praktických důvodů raději umělý, ale opravdu je to jen pidistromeček.
6 – Jsem konzervativní a taky bych asi radši zůstal u Ježíška, i když Svatý Klaus ani děda Mráz mi taky nijak nevadí… A navíc aspoň vím, jak vypadají.
Zdeněk Nytra, šéf moravskoslezských hasičů:
1 – Asi ten, který jsem kdysi dostal, a zároveň i dal – rodinný dům.
2 – Žádná jedna konkrétní, žádný hořící stromek či kost v krku. Vždy ale příjemně prožitá sváteční chvíle.
3 – Určitě kapr, a to nejlépe přímo odebraný z pánve. Studený sice taky není k zahození, ale ten první kousek nic nenahradí.
4 – Sice mám ryby rád, ale to neplatí pro rybí polévku. Takže jednoznačně hrachová.
5 – Mám za sebou období obou, ale v posledních letech má jednoznačně přednost ten živý.
6 – Jednoznačně Ježíšek.
Petr Šiška, hudebník a moderátor:
1 – Nejkurióznější dáreček, který jsem dostal, byla cesta na Kanárské ostrovy. Tam jsem měl možnost zaplavat si společně s delfíny v jednom mořském akváriu. A jeden z delfínů měl přímo pod ploutví umístěný dárek, což byla „empétrojka“ s nahrávkami kapel od šedesátých do devadesátých let minulého století.
2 – Vánoce, které jsem strávil u vojenské posádky v Klatovech u motostřelců. Vánoce to byly na jedné straně smutné, neboť byly bez příbuzných a známých. Ale tehdy v roce 1989 se mi podařilo nějakým záhadným způsobem dostat do tamního městského kasina mou tehdejší přítelkyni, takže jsem si v noci vše vynahradil.
3 – Nejraději mám kapra s řízkem, tahleta vražedná kombinace s bramborovým salátem mi vyhovuje absolutně každý rok. Nemohu se dočkat dárků, takže u štědrovečerní večeře dávám přednost řízku a kapra si dávám později, až poté, co jsou rozbaleny dárky, tak k nějaké pohádce, a mám ho nejraději na druhý den na snídani s bramborovým salátem.
4 – Zcela určitě hrachová, k rybí polévce mám určitý odpor, nevím. Zdali je to tím, že nemám zabíjení ryb rád a představa krvavých odpadků rybích hlav, jiker a vnitřností mi nedělá moc dobře.
5 – Mám rád přírodu, takže spíše smrček nebo borovici.
6 – Zcela určitě Ježíšek.
Zdeněk Harazim, ředitel Městské policie Ostrava:
1 – Nemohu si vzpomenout, každoročně dostávám spíše praktické dárky.
2 – Porod štěňat – máme fenku trpasličího pudla.
3 – Kuřecí řízky a filety.
4 – Tradiční hrachová polévka.
5 – V posledních letech stromek umělý, živý stromeček strojíme na zahradě.
6 – Samozřejmě Ježíšek.
Klaus-Dieter Beck, generální ředitel a předseda představenstva OKD:
1 – Jednou jsem se zmínil, že by se mi hodila kravata. Mí blízcí to vzali vážně, možná se nestihli dohodnout, a já jsem dostal od všech příbuzných na Vánoce kravatu.
2 – První Vánoce se sněhem.
3 – Husa, ta u nás nesmí chybět.
4 – Rybí.
5 – Rozhodně živý, jeho vůně dodává Vánocům tu pravou atmosféru pohody.
6 – U nás v Německu roznáší dárky Weihnachts〜mann (Vánoční muž).
Josef Stojka, předseda Unie olašských Romů Ostrava:
1 – Žádný. Auto ani barák jsem ještě nedostal. Většinou jsou to pyžama, rukavice, ponožky, od manželky parfém, některé dárky si kupuji i sám.
2 – Před několika roky nám umřela těsně před Vánocemi maminka, to byl velký smutek. Když ale olašští Romové smutek nemají, Vánoce jsou krásné nejenom těmi dárky, ale pohodou, pospolitostí, připomínáme si narození Ježíše Krista v našich srdcích. Uvědomujeme si, že nikdo neví, co bude za rok a jestli tu ještě budeme. Tak si ty chvíle užíváme.
3 – Na stole bude od všeho něco. Kapr nesmí chybět, ale budou i kuřecí a vepřové řízky, také losos a v poslední době máme v oblibě lahodnou a křehkou rybu pangasius.
4 – Určitě hrachová, kterou vaří moje žena. Rybí jsem měl naposledy v dětském domově.
5 – Živý stromek, aspoň dva a půl metru vysoký a hodně nazdobený. Mívávali jsme smrček, v posledních letech jedličku.
6 – Ježíšek.