Špatná situace přitom panuje nejen ve velkých městech s hustou dopravou a průmyslem, ale i na vesnicích, kde nyní lidé bezohledně topí doslova vším, co jim zrovna přijde pod ruku.

„Jeli jsme se o víkendu provětrat do Beskyd a vždy, když jsme projížděli nějakou vesničkou, tak jsme přes ventilátor cítili v autě strašný smrad. Šlo vidět, jak se z některých komínů valí hustý žlutohnědý kouř. Nepochopím, že i na horách cpou lidé do kamen třeba pet lahve nebo gumáky a ničí si to příjemné prostředí kolem sebe,“ vyjádřil se Martin Zrno z Ostravy.

Podle vyjádření meteorologů byla v pondělí kolem poledne nejhorší situace na stanici v Českém Těšíně. Zlepšení stavu ovzduší v kraji se předpokládá nejdříve až po Novém roce.

„Občané by měli být více ohleduplní ke svému okolí a zejména v těchto dnech využívat ekologická paliva jako třeba zemní plyn ve svých domácích topeništích. Při cestách by měli přednostně využívat služeb městské hromadné dopravy,“ upozornila mluvčí krajského úřadu Petra Špornová.

Po občany kraje v těchto dnech platí doporučení, aby omezili pobyty venku, větrat by měli jen krátce a intenzivně.

Zvýšené koncentrace znečišťujících látek v ovzduší sice nemusejí přímo vyvolat onemocnění, ale často mají za následek zhoršení nemocí, především dýchacích cest a srdečně cévních. Snižují také odolnost organismu, který pak snadněji podlehne virovým či bakteriálním infekcím.