Lékaři, kteří o svátcích sloužili na ostravské pohotovosti, se téměř nezastavili. Zabrat dostali hlavně zubaři, doslova trhali rekordy v počtu ošetřených pacientů, které „chytly“ zuby.

„Přes sto lidí denně přišlo na pohotovost s bolestmi zubů. Sjížděli se z celého kraje. Nejspíš je to tím, že jsme jediné pracoviště v kraji, které zajišťuje nepřetržitou zubní pohotovost. Hodně zubních lékařů si také bere na Vánoce dovolenou a je možné, že se zrovna o svátcích ozvaly odkládané potíže pacientů, kteří svého zubaře nemají, nebo musejí dlouho čekat na vyšetření,“ míní vedoucí lékař Lékařské služby první pomoci pro dospělé Městské záchranné služby Ostrava Tomáš Nykel.

Dodal, že zubařům na pohotovosti pomohlo také nové moderní zubařské křeslo s rentgenem, které nedávno za půl milionu korun městská záchranka dostala.

Ostravané se zřejmě už naučili jíst kapra, nebo změnili vánoční menu, protože nikdo na ostravskou pohotovost nepřišel se zapíchnutou rybí kostí v krku. „Kostičku jsme letos nikomu z krku nevytahovali, lidé jsou asi opatrnější, nebo se krmí vepřovým,“ podotkl Nykel. Zřejmě platila druhá možnost, protože se zhruba dvojnásobně zvedl počet pacientů se žaludečními problémy a žlučníkovými kolikami. „Tito lidé se většinou hodně přejedli, kombinovali páté přes deváté, až skončili u nás,“ vysvětlil lékař.

Pro většinu lidí jsou Vánoce nejkrásnější svátky v roce, je ale hodně i těch, kteří se trápí, jsou sami, a dokonce zvažují, že ukončí svůj život. „Několikrát jsme vyjížděli k lidem s depresemi a dalšími psychickými problémy,“ potvrdil Nykel.