Silvestr doma u televize, nebo zábava venku? Záleží na každém, jak si vybere, nabídka je velká. Například Dům kultury Akord v Ostravě-Zábřehu láká nejen na taneční hudbu a dobrou večeři, ale i na siláckou show železného Zekona či na vystoupení mistra Evropy ve stepu. „Máme téměř vyprodáno, přidávali jsme dokonce jeden salonek, kde jsou další místa k sezení,“ řekla ředitelka Akordu Darina Daňková s tím, že do prostor, které budou pro silvestrovskou zábavu připraveny, se vejde přes čtyři sta hostů. Kulturní dům dělá silvestrovské programy pravidelně. „Míváme plno, lidé jsou zvyklí k nám chodit,“ dodala Daňková.

Zábavu na Silvestra nabízejí i kluby na vyhlášené Stodolní ulici v centru Ostravy. Například v Potrefené huse budou mixovat nejlepší písně 80. a 90. let, ale i současné hity a k tomu bude na výběr z dvanácti druhů piv a jehněčí kotlety s rozmarýnem.

Hotel Imperial zase pořádá silvestrovskou zábavu ve stylu amerických třicátých let Chicago night s živou hudbou a otevřeným casinem.

Na tradiční oslavu konce roku zve také ostravský klub Marley na Černé louce. Již několikátý Cyber Silvestr se tu bude konat převážně za zvuků drum&bassu a breakbeatu. První sekundy nového roku budou doprovázeny tradičním ohňostrojem a Cyberfire fireshow.

Prožít příjemný silvestrovský podvečer mohou milovníci muzikálu v Domě kultury města Ostravy. Na programu je My Fair Lady v podání herců Slezského divadla Opava. „Letos už je vyprodáno,“ uvedla programová ředitelka Stanislava Golová. O přestávce dostanou návštěvníci představení i sklenku sektu, aby si mohli připít na Nový rok. Podobný program připravili v kulturním domě v uplynulých třech letech. Od organizování velké silvestrovské zábavy, jaké se tam konaly v dřívějších dobách, zatím upustili. „O bombastické Silvestry už není zájem, lidé se soustřeďují spíše do menších restaurací. Navíc se to moc nevyplatí pořádat ani z ekonomických důvodů,“ vysvětlila Golová.

Zábavu s ohňostrojem připravily i obvodní radnice

O zábavu pro své občany na Silvestra se chtějí postarat i některé obvodní radnice. Ohňostroj plánují v Radvanicích a Bartovicích, ve Slezské Ostravě a na Nový rok také v Ostravě-Jihu.

První silvestrovský ohňostroj nechají v Ostravě odpálit už v devět hodin večer radní Radvanic a Bartovic. Stejně jako loni připravili i letos pro občany, kteří se sejdou před místní radnicí, kromě ohňostroje i malé občerstvení a zábavu. „Ohňostroj necháme před radnicí odpálit už v devět hodin večer, aby si ho mohly užít také děti,“ vysvětlila tajemnice a mluvčí tohoto obvodu Renata Nytrová.

O silvestrovské půlnoci pořádají ohňostroj také radní Slezské Ostravy. Loni se oslavy konaly na nádvoří Slezskoostravského hradu. Bylo tu nabito a lidé byli spokojení. Letos se na ohňostroj mohou lidé těšit před budovou radnice. „Návštěvníci nemusejí čekat až na půlnoc, mohou se přijít pobavit už o dvě hodiny dříve. Koupili jsme pro ně stejně jako loni asi 150 lahví sektu, takže všichni, kteří k nám zavítají, budou mít přípitek zadarmo. Silvestrovskou atmosféru umocní hudba a středně velký ohňostroj,“ řekla mluvčí Slezské Ostravy Marie Stypková.

První lednový den pořádá patnáctiminutovou hudební a světelnou show radnice Ostravy-Jihu. Na ohňostroj se lidé mohou přijít podívat v 18 hodin ke kruhovému objezdu v Hrabůvce. Akce se na stejném místě konala už dvakrát a pokaždé show sledovalo na pět tisíc občanů. „Obvod s bezmála sto dvaceti tisíci obyvateli si zaslouží důstojnou oslavu státního svátku,“ uvedl místostarosta Radim Miklas. Také 1. ledna 2009 se obyvatelé obvodu mohou těšit na mix více než čtyř tisíc světelných výstřelů, který bude podbarven hudebním doprovodem Rhapsody of Fire.

Kvůli slavnostnímu ohňostroji tu bude na chvíli omezena doprava. „Akce si vyžádá uzavírky příjezdových komunikací v rozmezí od 17.55 do 18.25 hodin. Týká se to částí ulic Dr. Martínka a Horní. Po dobu konání ohňostroje bude přerušen provoz městské hromadné dopravy. V době od 17.55 do 18.20 hodin bude v okolí kruhového objezdu vypnuto veřejné osvětlení,“ upřesnil mluvčí radnice Ostravy-Jihu Michael Kutty.

IVA HAVLÍČKOVÁ, MIRKA CHLEBOUNOVÁ