Série výletů se koná pod hlavičkou celorepublikové akce Klubu českých turistů Novoroční čtyřlístek. Ten by měl symbolizovat čtyři dobré skutky, se kterými účastníci pochodů vstoupí do nového roku: jdi na Nový rok na výlet, pozvi někoho ze svého okolí, poznej kus přírody a přispěj potřebným.

V Ostravě půjdou turisté tradičně na haldu Emu nebo na Landek. Start i trasa na haldu Emu jsou libovolné, turisté ale doporučují žlutou značku od Divadla Antonína Dvořáka nebo od zoologické zahrady. Pořadatelé očekávají účastníky výšlapu na vrcholu mezi 10. a 13. hodinou. Vyznavači zdravého pohybu dostanou diplomy a razítka, mohou se také kochat pohledem na Ostravu z jejího nejvyššího bodu ve výšce 315 metrů nad mořem. K prodeji bude dvě stě odznaků „Halda Ema – Ostravský Mount Everest“.

1. ledna 2000 se poprvé nadšenci z Hornického muzea OKD rozhodli uspořádat Novoroční výstup na Landek. Sami nevěděli, zda kromě samotných organizátorů a pana starosty z Petřkovic někdo na Landek dorazí, aby si s nimi připil na Nový rok. Prvního ročníku tohoto výšlapu na 280 metrů vysoký kopec Landek se zúčastnilo okolo třiceti účastníků. O rok později přebral organizaci Klub českých turistů Permon Ostrava, aby pokračoval v této myšlence. Akce se stala tradicí a účastníků přibývá. Na Nový rok 2009 se turisté na Landeku sejdou již podeváté. O rok dříve se akce zúčastnilo přes 260 turistů.

Start je ve čtvrtek 1. ledna 2009 odkudkoliv, cíl výšlapu na rozhledně na vrchu Landek mezi 10. a 13. hodinou. I na Landeku čeká každého turistu účastnický list a pamětní razítko. Letos se k organizaci přidala také hornická restaurace Harenda u Barborky a vyjela k rozhledně na Landeku i s polní kuchyní. Také Nový rok 2009 budou mít účastníci možnost u rozhledny ochutnat vynikající novoroční guláš.