Prospěli tak nejen svému tělu, ale podpořili i dobrou věc. Přispěli na konto nadace Světluška určené pro pomoc nevidomým a těžce zrakově postiženým lidem. Cílem těch ostravských byla halda Ema a Landek.

„Tak ať nám to hezky šlape. Jak na Nový rok, tak po celý rok,“ povzbuzovali se 1. ledna 2009 turisté, kteří se vydali na čtyřkilometrový výšlap na nejvyšší vrchol Ostravy – haldu Emu. Pohlédnout na Ostravu z 315metrové nadmořské výšky přišli sedmdesátníci o holi, školáci s rodiči i cyklisté na kole. Na Emu vyběhlo i několik psů, doprovázejících své pány.

„Takový mráz a ledový vichr už dlouho nebyl. Výhled byl docela slušný, včetně hnusného prachového pásu, co dýcháme,“ komentoval novoroční počasí Petr Kubalík, který se stejně jako ostatní zahříval teplým čajem z termosky. Důchodce Jan Nováček nedávno ovdověl, vánoční svátky strávil u dětí, na Silvestra však byl sám. „Mladí slaví se svými přáteli, a já nemám co dělat, tak jsem si vyšel na Emu. Třeba poznám nějaké nové lidi,“ plánoval Nováček. Možná se pan Nováček seznámil i se skupinkou čiperných dam, které si na Emě daly předsevzetí, že i v důchodu budou častěji chodit do přírody. „Jsem tu poprvé, zlákala mě kamarádka. Vzala jsem s sebou i pejska. Když se člověk hýbe, hned má lepší náladu, i když pěkně fučelo a mráz šel do kolen,“ míní třiašedesátiletá Marie Vaněčková. Skupince školáků mráz nevadil, na oslavu složili i básničku: „Jó halda Ema, na tu nikdo nemá. Stoupá metan, čmoudy, turistů tu proudy…,“ bavily se děti.

Výšlap na haldu Emu patří do série výletů, které se konají pod hlavičkou celorepublikové akce Klubu českých turistů Novoroční čtyřlístek. Ten by měl symbolizovat čtyři dobré skutky, se kterými účastníci pochodů vstoupí do nového roku: jdi na Nový rok na výlet, pozvi někoho ze svého okolí, poznej kus přírody a přispěj potřebným. Turisté si vyrazili na novoroční procházku a zároveň přispěli do pokladničky nadačního fondu Českého rozhlasu Světluška. Je to charitativní projekt na pomoc nevidomým.

Vyznavači zdravého pohybu dostali na Emě diplomy a razítka, mohli si koupit také odznak „Halda Ema – Ostravský Mount Everest“.

Nejen halda Ema byla cílem novoročního výšlapu Ostravanů. Lidé se podeváté vydali také na Landek. I tady na ně čekali organizátoři a odměnili každého turistu účastnickým listem a pamětním razítkem. K organizaci výšlapu se přidala také hornická restaurace Harenda u Barborky a vyjela k rozhledně na Landeku i s polní kuchyní a novoročním gulášem.