„Principem operace je náhrada kloubního povrchu speciální endoprotézou ve tvaru skořepiny, která umožní hladký pohyb kontaktních ploch. Tím pacienta úplně zbavíme bolesti, anebo ji výrazně snížíme. Zlepší se také rozsah pohybu ramene. Velmi jednoduše řečeno – na ramenní kloub se nasadí klobouček s čepem,“ vysvětlil zástupce primáře ortopedie fifejdské nemocnice René Boglevský.
Upřesnil, že jde o metodu, kterou je vhodné použít při prvních známkách atrotických změn.
„Resurfacing ramenního kloubu není vhodný pro pacienty, kteří mají pokročilé artrotické změny. V takovém případě je nutné přistoupit k mnohem náročnější operaci s větším rizikem možných komplikací a samozřejmě také s vyšší finanční náročností, kdy se vyměňuje nejen hlavice kloubu, ale i jamka,“ podotkl Boglevský.
Resurfacing ramenního kloubu dokáže zdravotní stav pacienta stabilizovat na delší dobu a oddálit výměnu ramenního kloubu. Metoda je vhodná také na řešení různých defektů chrupavky hlavice pažní kosti.
„Operace trvá asi hodinu. Pacient po ní velmi brzy začíná cvičit na motodlaze, je rehabilitován, pak absolvuje lázně a do tří měsíců má většinou rameno plně rozcvičené,“ uvedl ortoped s tím, že tato operační metoda se v České republice standardně neprovádí.
„Vím o tom, že resurfacing ramenního kloubu začali dělat v Praze a v Přerově. My v městské nemocnici už tyto zákroky provádíme standardně, máme velké praktické zkušenosti a myslím, že i dobré výsledky,“ konstatoval Boglevský.