Rozbředlý sníh ležel v pondělí dopoledne například před mnoha domy na Mlýnské či navazující Dvořákově ulici. Nejlépe uklizeno měli před budovami Ostravské univerzity. „Stará se o to domovník. Byl už tu před šestou hodinou, aby dal chodníky do pořádku,“ sdělil pracovník informační služby.

Samotný obvod Moravská Ostrava a Přívoz už vlastní v centru města jen minimální počet domů, před kterými musí udržovat chodníky schůdné. Většina je v rukou soukromých vlastníků.

Technické služby Moravské Ostravy a Přívozu ale nasadily na úklid chodníků a ulic, které mají na starosti, maximální počet lidí i techniky. Ruční čištění chodníků mělo na starosti pětatřicet lidí, na pomoc měli dalších pět malotraktorů a tři silniční sypače. Speciální četa objížděla a čistila schodiště a šikminy. Dalších šest pracovníků s technikou pracovalo v noci a zajišťovali přístup hlavně ke školám a školkám. „Snažíme se co nejvíce sněhu odklidit předtím, než udeří mrazy, protože pak už to nepůjde jednoduše shrnout, ale bude se to muset pracně sekat,“ vysvětlil náměstek pro provoz Petr Smoleň.

Také ve Slezské Ostravě zajišťují údržbu komunikací místní technické služby. „Vedle toho je od rána v terénu asi patnáct našich dělníků a uklízejí chodníky, které jsou nepřístupné pro těžší techniku,“ informovala mluvčí slezskoostravské radnice Marie Stypková. „Sněží ale bez přestání, a tak není možné vzhledem k rozsáhlé rozloze obvodu dosáhnout toho, aby byl okamžitě všude odklizen sníh,“ dodala.

O povinnosti úklidu chodníků se mluví v Zákonu o pozemních komunikacích, kde je mimo jiné řečeno, že majitel nemovitosti odpovídá za škody, jejichž příčinou byla závada ve schůdnosti, pokud neprokáže, že nebylo v mezích jeho možností tuto závadu odstranit. Pokud přitom závadu způsobila povětrnostní situace, tedy například sněžení, má majitel přilehlého objektu povinnost takovou závadu zmírnit. Chodník tedy nemusí být vymeten do poslední vločky sněhu.

„Lidé žijí v představě, že by to mělo být jako v létě, že by měli chodit suchou nohou, ale tak to nejde,“ říká vedoucí odboru místního hospodářství, dopravy a obchodu Moravské Ostravy a Přívozu Vítězslav Bystroň. Tento městský obvod řeší ročně asi pět až šest případů, kdy občan žádá o náhradu škody za úraz na chodníku. „Je to tak půl na půl, někdy to prokážeme my, že chodník byl v pořádku, někdy ne,“ dodal Bystroň.

Horší terén se už projevil i na chirurgických ambulancích a v nemocnicích v Ostravě. Od Silvestra zaznamenali například na oddělení urgentního příjmu Městské nemocnice Ostrava zhruba o dvacet procent více úrazů a zlomenin končetin v důsledku pádů na chodnících. Nejčastěji se jedná o starší lidi a děti. „V následujících dnech vzhledem k předpovědím počasí lze zvýšený výskyt zlomenin končetin nadále očekávat. I proto je třeba všechny občany vyzvat ke zvýšené opatrnosti a všechny odpovědné osoby k úklidu a údržbě chodníků,“ apelovala mluvčí nemocnice Anna Vidiševská.

IVA HAVLÍČKOVÁ, MIRKA CHLEBOUNOVÁ