„Hlavní ošetřovatel plánuje, že do venkovní části expozice se podívá koncem tohoto týdne. Zatím si zvyká na nové místo i ošetřovatele, potravu přijímá, žádné komplikace nenastaly,“ uvedla mluvčí zoologické zahrady Lešná u Zlína Romana Bujáčková. Xeron, který se stal loni v Ostravě otcem dvou mláďat, přijel do Lešné zhruba na rok. Má zde novou partnerku, čtyřletou tygřici Tanju. Na společnou procházku však do rozlehlého venkovního výběhu zamíří až zřejmě v druhé polovině ledna.

Tanja už jednou mláďata porodila, nepodařilo se je ale úspěšně odchovat. Podle odborníků je to pro prvorodičky problém i ve volné přírodě. Dosavadní partner Tanji, osmiletý Timur, na začátku loňského prosince odcestoval do hodonínské zoo, kde našel v novém pavilonu pro kočkovité šelmy ideální domov. „Výměnu samce doporučil Evropský koordinátor chovu, který vyhodnotil Xerona jako ideálního pro sestavení páru s Tanjou,“ vysvětlila Bujáčková s tím, že případná mláďata Tanji a Xerona by byla geneticky velmi cenná a byla by velkým přínosem pro evropský záchranný program.

Tygr ussurijský je největší kočkovitá šelma na světě. Především kvůli pytláctví je dnes ve volné přírodě na pokraji vyhubení. Početní stavy ve volné přírodě se odhadují na 350 kusů, ve světových zoo jich žije kolem tisíce.