Ostravští radní proto zvažují, zda do budoucna nezredukují služby městské záchranky, a řeší, jak bude fungovat dál.
Před zavedením poplatků ve zdravotnictví si paní Gabriela nelámala hlavu s tím, zda je nutné při sebemenším příznaku nemoci u své jediné dcery Michaely běžet na pohotovost. O holčičku se bála, chtěla si být jistá, že se jí nic zlého nestane. Když má teď zaplatit za návštěvu pohotovosti devadesát korun, dobře si to rozmyslí. Jako samoživitelka má hluboko do kapsy, ale protože strach o zdraví dcery nezmizel, našla šalamounské řešení. Zvedne telefon a třeba i několikrát se sloužícími lékaři svou domácí léčbu Michaely konzultuje a radí se s nimi.
„Ano, to se stává velmi často, hlavně na dětské pohotovosti. I kvůli takovýmto pacientům nám pak chybějí peníze na provoz, i když lékaři pracují. Přesné vyúčtování budeme mít ke konci ledna. Ale podle předběžných odhadů jsme místo obvyklých 65 až 70 tisíc pacientů loni ošetřili zhruba o třetinu méně. Od návštěvy je odradila nutnost zaplatit devadesátikorunový poplatek,“ uvedl ředitel Městské záchranné služby Ostrava Jaroslav Páník.
Proto městští zastupitelé přidělili koncem loňského roku ostravské záchrance mimořádnou dotaci na provoz ve výši 700 tisíc korun.
„Předpokládali jsme, že pacientů ubude o dvacet procent, ale je to ještě více. Je proto vážná otázka, jestli bude dál město tuto službu provozovat. Možná, že pokud by zájem občanů byl tak nízký, že by se opravdu nevyplatila a byla strašně drahá, tak by to nakonec mohlo vést i k jakési její významné redukci, možná až k zániku,“ konstatoval před časem náměstek primátora pro finance Lukáš Ženatý (ODS).
Předpokládá, že pokud dojde na omezení, redukce by se zřejmě jako první dotkla výjezdní pohotovosti. „Tuto službu má jenom Ostrava, nemá ji žádný jiný region nebo město v našem kraji. Je to nadstandard.
Ostrava ji platí, aniž by musela,“ podotkl Ženatý. Ředitel záchranky mu ale oponuje: „Pohotovostní výjezdová služba není žádný nadstandard. Jezdíme k zásahům, které nesplňují podmínky pro příjezd rychlé záchranné služby do patnácti minut. Takových zásahů je v Ostravě každý den hodně,“ reagoval Páník. Ostrava ročně dotuje městskou záchrannou službu částkou okolo třiceti milionů korun. Loni město přispělo na provoz 35,68 milionu korun, městský rozpočet na letošní rok počítá s příspěvkem na běžné výdaje záchranky ve výši 36,645 milionu korun.
„Pro další fungování Městské záchranné služby bude důležité definitivní rozhodnutí poslanců o poplatcích. Řešením by bylo, kdyby na provoz přispíval i Moravskoslezský kraj,“ míní Jaroslav Páník. Věří, že se podaří dohodnout na financování služby s krajem. „Máme podloženo, že ošetřujeme i mimoostravské pacienty. Asi před rokem Ústavní soud rozhodl, že je povinností kraje financovat záchranné služby, což se zatím nedělo. Začali jsme jednat s novou reprezentací kraje, máme z jeho strany pozitivní ohlasy,“ dodal Páník.