Radnice v Bohumíně si totiž pronajala od Českých drah jednu nádražní čekárnu, kde mohou bezdomovci přebývat, nesmějí už ale bloumat v jiných částech nádraží a obtěžovat cestující. „Druhá nejhorší situace je pak na dvou největších nádražích v kraji, na hlavním nádraží v Ostravě a ve Svinově. Najali jsme si proto ochrannou službu, která tam bezdomovce usměrňuje,“ řekl Miroslav Klich, ředitel Krajského centra osobní přepravy Českých drah v Ostravě.

Na nádraží už si neškrtnou

Přes den zajišťuje pořádek v nádražních halách jeden člen ochranky, v noci na každém z nádraží dva. A ti si někdy na pomoc přivolávají i městské či státní policisty. „To pokud jsou ti lidé navíc agresivní,“ vysvětlil Klich. Denně z hal vykáží členové ochranky přes dvacet bezdomovců.

Ochranná služba přijde České dráhy na jeden a půl milionu korun ročně. Potřebné peníze teď musejí ušetřit na něčem jiném. Snaží se ale vyjít vstříc cestujícím, kteří si na chování bezdomovců stěžovali. „Stále jednáme s vedením jednotlivých měst i s městskými policiemi, aby nám pomohli situaci řešit. Například v Karviné se vždy objevovali tak tři čtyři bezdomovci, teď je jejich tam také asi dvacet a jsou i v Českém Těšíně či Havířově,“ dodal Klich.

S touto problematickou skupinou lidí mají své zkušenosti i v Dopravním podniku Ostrava. „V současné době ale neevidujeme zvýšený výskyt cestujících, kteří by mohli spadat do takto pojmenované skupiny občanů. Pokud jsou ale cestující obtěžováni přítomností jiných cestujících, kteří jsou třeba pod vlivem alkoholu nebo jiných omamných látek či pro mimořádné znečištění oděvu nebo obuvi, mohou být podle platných smluvních přepravních podmínek z přepravy vyloučeni pověřenou osobou dopravce, tedy například řidičem,“ uvedl mluvčí Dopravního podniku Ostrava Miroslav Albrecht.

Lidé se bojí, že od bezdomovců něco chytnou

Strach cestujících z toho, že by se od bezdomovců mohli v tramvaji či autobuse nakazit, je podle Josefa Matušky z protiepidemického oddělení Krajské hygienické stanice v Ostravě zbytečný. „V těchto případech jde o problém estetický. Virózy bezdomovci přenášejí jako kdokoliv jiný, můžete je dostat od pokašlávajícího spolupracovníka v kanceláři i v tramvaji od kterékoliv smrkajícího spolucestujícího. Svrab od bezdomovce sedícího na sedačce nehrozí. Zákožka svrabová se běžně nepohybuje na povrchu. To byste museli například spát ve stejném povlečení jako svrabem postižený člověk. Blecha je schopná přeskočit, je sice nepříjemná, ale nepřenáší žádné choroby,“ uvedl Matuška. Dodal, že asi před čtyřmi lety hygienici v Ostravě zrentgenovali zhruba dvě stovky bezdomovců. Neobjevili mezi nimi ani jeden případ aktivní tuberkulózy.

Na magistrátu jsou na nohou

Lidmi, kteří ztratili domov, se nyní intenzivně zabývají i na ostravském magistrátu. „Společně se sociálními pracovníky, vedením azylových domů a policií denně mapujeme situaci. Všechny složky včetně strážníků mají informace o tom, ve kterých azylových domech a dalších sociálních institucích je volno. Protože míst v těchto zařízeních je zatím dost, neuvažovali jsme o dalších opatřeních týkajících se lidí bez domova,“ uvedl náměstek ostravského primátora pro zdravotnictví a sociální věci Lubomír Pospíšil (ODS). Problém vidí spíše v nezájmu bezdomovců o azylové domy. „Od policistů například víme, že mnohým lidem bez domova nabízeli místo v azylovém domě i odvoz, ale většinou bez úspěchu. I v tomto počasí je těžké je přemluvit,“ dodal Pospíšil.

MIRKA CHLEBOUNOVÁ, IVA HAVLÍČKOVÁ

Minipříhody s bezdomovci

Seděla jsem v autobuse, ve kterém se usídlil také opilý a silně zapáchající bezdomovec. Několik lidí, které zápach obtěžoval, požádalo řidiče, aby udělal pořádek. Řidič tedy muže požádal, aby vystoupil. Ten odmítl, rozčílil se a řidiče počural. Dlouho jsem z toho byla v šoku.
Přijel jsem pendolinem na svinovské nádraží. Když jsem přicházel k čekárně, už z dálky jsem ucítil nepříjemný zápach. V čekárně leželi čtyři bezdomovci. Až ve vzdálenější hale seděli cestující, kteří si i tady ucpávali nos. Divil jsem se, jak čtyři lidé dokázali „zasmrdět“ tak velkou halu. Chtěl jsem být asertivní, požádal jsem proto zapáchajícího bezdomovce sedícího v tramvaji, aby vystoupil. Naprosto neasertivně na mě plivl.
V přeplněné tramvaji jsem si radostně sedl na jedinou volnou sedačku. Brzy jsem však pochopil, proč byla prázdná. Zřejmě přede mnou cestoval nějaký bezdomovec. Chvíli jsem na zapáchající sedačce vydržel, ale nakonec jsem společně s dalšími lidmi raději přestoupil do druhého vozu. Bohužel, jsem zřejmě načichl „odérem“. Nepřejte si vidět ty pohledy mých nových spolucestujících­. (mch)