Odboráři podle svého zástupce v dozorčí radě Petra Slaniny zatím nevědí, kolik lidí na dobrovolný odchod z firmy kývne. „Je to všechno moc čerstvé. Zaměstnanci se dověděli o plánovaném propuštění stovek zaměstnanců ve čtvrtek ráno. Předpokládáme, že se najdou lidé, kteří na dobrovolný odchod kývnou. Kolik jich bude, to si ale zatím odhadovat netroufám,“ uvedl na dotaz Slanina. Zároveň také popřel, že by se odboráři s vedením ostravské huti dohodli na podmínkách, které budou platit při dobrovolném odchodu z firmy. „Tuto informaci jsme jen vzali na vědomí,“ upřesnil odborář.
Mluvčí firmy Věra Breiová na dotaz uvedla, že zaměstnanci, kteří se rozhodnou pro dobrovolný odchod, mají možnost podávat žádosti o ukončení pracovního poměru dohodou během příštího týdne. „Pokud nebude rozhodnuto jinak, měl s nimi být ukončen pracovní poměr do konce ledna, nejpozději však do 31. března. Vzhledem k nabídce, kterou považujeme za velkorysou, očekáváme, že o tuto nabídku bude zájem,“ sdělila Breiová.
Jak jsme už informovali, šéf ArcelorMittal Ostrava Sanjay Samaddar po středeční schůzce se zástupci odborářů oznámil, že současný dopad krize je horší než tomu bylo koncem loňského roku. ArcelorMittal proto sníží stavy svých zaměstnanců ve všech společnostech v republice celkem o 330 až 350 lidí. Těm, kteří odejdou právě z ostravské huti dobrovolně, slíbila firma sociální příspěvek. Ten se podle počtu odpracovaných let bude pohybovat od jedenáctinásobku do dvacetinásobku průměrného platu.
Restrukturalizační program se podle Samaddara bude týkat pozic v oblasti prodeje, administrativy a podpory výroby. „Cílem je dosáhnout nutného snížení nákladů v administrativě a podpoře výroby a přizpůsobit společnost výjimečnému ekonomickému prostředí. V této výjimečné situaci jsme museli společnost optimalizovat s ohledem na sníženou úroveň obchodních a výrobních aktivit. Snažili jsme se navrhnout sociální příspěvek, který je vůči zaměstnancům v současné složité situaci spravedlivý,“ vysvětlil Samaddar.
Personální ředitel Ctirad Lolek doplnil, že firma bude lidem, kteří se rozhodnout odejít, pomáhat i při hledání dalšího zaměstnání. „Zřizujeme také Centrum pomoci, v němž budou personalisté nabízet odcházejícím zaměstnancům potřebné informace či kontakty, pomoc při psaní žádostí, životopisů či odpovědí na inzeráty. Poradíme i s přípravou na přijímací pohovory a poskytneme psychologické poradenství,“ upřesnil personální ředitel.
ArcelorMittal Ostrava je největší hutní firmou v České republice, v současnosti zaměstnává 7450 lidí, dohromady s dceřinými společnostmi pak 10 300 pracovníků.
Šéf odborového svazu KOVO Josef Středula na dotaz uvedl, že světová finanční krize se projevuje výrazně nejen v hutích, ale také v automobilovém průmyslu. „Obáváme se, že krize ani zdaleka ještě není u konce. Dotkne se určitě i subdodavatelů pro automobilový průmysl, podle našich informací hrozí mnoha firmám i druhotná platební neschopnost,“ dodal šéf odborového svazu KOVO.