Skoro celý loňský rok chodily z Úřadu práce v Ostravě příjemné zprávy o tom, že lidí, kteří nemají práci, stále ubývá. V listopadu se ale situace otočila. Zvyšování počtu nezaměstnaných pokračovalo v prosinci, na jehož konci evidovali na pracovním úřadu v Ostravě 15 362 uchazečů o zaměstnání. Křivka vzhůru zamířila i v uplynulých lednových dnech. Jen za první tři dny se přišlo na úřad zaevidovat 1100 lidí, zhruba dvojnásobek ve srovnání s loňským lednem.
„Tento výsledek odráží zhoršující se situaci na trhu práce. Vzhledem ke zpomalování růstu české ekonomiky se dá předpokládat, že zvyšování počtu nezaměstnaných v našem okrese nekončí a v následujících měsících se tato situace bude opět opakovat,“ říká ředitelka Úřadu práce v Ostravě Yvona Jungová.
Předpověď, kolik lidí bez práce bude v Ostravě na konci toho letošního roku, poté, co globální krize teprve na místní ekonomiku plně dolehne, zatím odborníci úřadu práce nezveřejnili.
„Prognóza se teď zpracovává podle podkladů, které nám v prosinci dodali všichni zaměstnavatelé, již mají nad pětadvacet zaměstnanců,“ uvedla mluvčí ostravského úřadu práce Svatava Baďurová s tím, že to bude ale složitější než jindy. „Situace ve firmách se rychle mění a ony už nyní přehodnocují své prosincové představy,“ vysvětlila Baďurová.
Podle předsedy představenstva Krajské hospodářské komory Moravskoslezského kraje Pavla Bartoše je složité odhadnout, jak se v průběhu roku změní zaměstnanost v Ostravě a v Moravskoslezském kraji. „I nejlepší křišťálová koule je na to málo vybroušená,“ sdělil Bartoš. „Ale je jisté, že to přebolí. Recese patří ke kapitalismu a my se ji musíme naučit překonávat,“ podotkl Bartoš. Důležité podle něj je, aby se lidé, kteří přijdou o zaměstnání, neseděli s rukama v klíně a věnovali například vlastnímu vzdělávání, na něž mohou získat příspěvek z nejrůznějších fondů či programů.
Daleko více alarmující je podle Bartoše problém s dodávkami plynu z Ruska, který už způsobil ochromení ekonomiky například v sousedním Slovensku. A to může mít negativní dopad i na Česko. „Produkce přestane proudit ze Slovenska, Slováci přestanou odebírat z Česka. Doufám sice, že to rychle přejde, ale hlavní je se z této situace poučit,“ dodal Bartoš s tím, že důležité je například minimalizovat závislost na jediném dodavateli.
Současnou situaci na trhu práce přiostřil i nástup opravdové zimy, která s sebou přinesla pozastavení některých stavebních prací. „Firmy s omezováním zaměstnanosti v zimních měsících počítají. Nedají se totiž dělat všechny práce, například fasády,“ vysvětlil Alfréd Gillar ze Svazu podnikatelů ve stavebnictví v Moravskoslezském kraji. Jaký vliv bude mít na stavebnictví v kraji současná krize, ale zatím nechtěl odhadovat. „Straší nás, že teprve přijdou ty důsledky, že se dopady krize teprve naplno projeví. Nevíme, jestli stavby, které se mají letos rozjet, budou zahájeny, nebo ne,“ řekl Gillar.
Prosincový nárůst nezaměstnanosti je nejvyšší od roku 2002. Rapidně také ubývá počet volných míst. Během uplynulého měsíce klesla poptávka o 1408 volných míst, takže uchazeči o zaměstnání jich měli k dispozici 4272. V celém Moravskoslezském kraji je bez práce 57 455 lidí, oproti listopadu jich přibylo 3602.
Období Počet nezaměstnaných v Ostravě Míra nezaměstnanosti
Listopad 2008 14 801 8,0 procent
Prosinec 2008 15 362 8,4 procenta
Počet volných míst:
Listopad 2008 5 680
Prosinec 2008 4 272