Ostrá slova nesouhlasu nyní vyslovují řidiči z moravskoslezské metropole nad aktuální novinkou, kterou pro ně připravilo ministerstvo dopravy. To totiž s účinností od úterý dne zpoplatňuje komunikaci R 56 spojující Ostravu s Frýdkem-Místkem a také R 48 mezi Frýdkem-Místkem a Českým Těšínem.
„Vyhláška o zpoplatněných úsecích vyjde 13. ledna ve sbírce zákonů a tímto dnem také nabude účinnosti. Řidiči tedy budou muset mít dálniční známku. Rozhodli jsme se už nyní zpoplatnit silnice R 56 a R 48 v návaznosti na brzké napojení na dálnici D 47,“ vysvětlil Jakub Ptačinský z tiskového oddělení ministerstva dopravy.
Mnozí řidiči z regionu, kteří doposud dálniční známky nepotřebovali, však už nyní avizují, že si je nebudou kupovat ani teď. Vrátí se raději se svými auty z obchvatů na staré cesty vedoucí přes okolní obce. „Nesouhlasím se zpoplatněním, vždyť Místecká není žádná dálnice. Na nic nenavazuje. To se jim na ministerstvu zase něco povedlo. Budu teď jezdit bočními cestami, protože dálniční známka se mi vzhledem k četnosti využití nevyplatí,“ vyjádřil se například Roman Klímek z Ostravy.
Nutnost pořídit si dálniční známku se nelíbí ani Petru Dziadkovi, dalšímu Ostravanovi, který takřka víkend co víkend vyráží autem do Beskyd na chatu. „Známku jsem zatím nepotřeboval, protože kromě chaty nejezdívám nikam daleko. I když mi to připadá zbytečné, tak si ji teď ale nejspíš koupím, neboť se mi nechce jezdit jako kdysi po starých cestách a přes obce s omezenou rychlostí,“ uvedl Dziadek.
Návratu aut z rychlostních komunikací na staré cesty se velmi obávají také starostové okolních obcí. Upozorňují na to, že obchvaty ztratí svůj význam a že se u nich zhorší bezpečnost i životní prostředí. „Když bude R 56 zpoplatněna, pak bylo veškeré úsilí odvést dopravu z center okolních obcí naprosto zbytečné. Řidiči bez dálničních známek přirozeně začnou jezdit po staré cestě přes obce. Ta ale naprosto není připravena zničehonic pojmout takový provoz,“ posteskl si starosta Žabně Vítězslav Klega.
Zda budou řidiči opravdu raději šetřit a místo koupě dálniční známky si svou cestu naplánují jinudy než přes zpoplatněné úseky, se v praxi teprve ukáže. Nicméně zájem o kupony v těchto dnech přece jen razantně stoupl. „Dálniční známky nám došly. Je teď o ně nebývale velký zájem. Řidiči ale radost z toho, že je potřebují i na cestě do Frýdku-Místku, každopádně nemají,“ sdělila Deníku žena obsluhující na čerpací stanici kousek za výjezdem z Ostravy.
Kolik stojí dálniční známky?
Cena měsíčního kuponu pro motorová vozidla do největší povolené hmotnosti 3,5 tuny je 330 korun, pro motorová vozidla nebo jízdní soupravy o největší povolené hmotnosti nad 3,5 tuny do méně než 12 tun je dva tisíce korun.
Cena sedmidenního kuponu pro motorová vozidla do největší povolené hmotnosti 3,5 tuny je 220 korun, pro motorová vozidla nebo jízdní soupravy o největší povolené hmotnosti nad 3,5 tuny do méně než 12 tun je 750 korun.