Šéf zvoní na váš byt, aniž byste byli domluveni na přátelské návštěvě? To se od Nového roku může stát. Firmy mají nově nejen povinnost platit churavým zaměstnancům prvních čtrnáct dnů nemoci (s výjimkou prvních tří dnů), ale i samy si ohlídat, zda se zaměstnanec jenom „nehodil marod“.
Například na prověrku nemocných hasičů mohou vyrazit velitelé stanic. „Kontrolu budou mít na starosti celkem čtyři desítky služebních funkcionářů. V tom jsou mimo jiné zahrnuti velitelé dvaadvaceti stanic v kraji,“ uvedl mluvčí Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje Petr Kůdela.
Z informací firem a organizací, které Deník oslovil, ale vyplynulo, že žádné velké detektivní pátraní a prověřování nemocných zaměstnanců nechystají. Počítají spíše s namátkovými kontrolami. A navíc. Kontrola nemocných zaměstnanců vlastními lidmi není pro mnohé novinka. Postupovali tak totiž už v uplynulém období, kdy to měl na starosti stát. „Máme s tím dobré zkušenosti, zaměstnance na nemocenské jsme kontrolovali společně s okresní správou sociálního zabezpečení už dříve a osvědčilo se nám to,“ říká mluvčí OKD Vladislav Sobol.
Ve Slezské Ostravě kontroly neplánují
Důvěru ke svým zaměstnancům má vedení radnice ve Slezské Ostravě. Své churavé pracovníky totiž obcházet neplánuje. „Jen v případě podezření na nedodržování léčebného režimu budeme při kontrolách spolupracovat se sociálními pracovníky,“ upřesnila mluvčí úřadu Marie Stypková.
V případě, že zaměstnavatel místo v posteli načapá svého „nemocného“ zaměstnance někde na lyžích, hrozí mu, že zůstane na suchu. Nový zákon dává zaměstnavateli možnost simulantovi náhradu mzdy, která činí šedesát procent průměrné mzdy, jednoduše nevyplatit.
Například ve společnosti ArcelorMittal Ostrava bude tyto případy řešit komise složená ze zástupců vedení společnosti a představitelů odborů. „Ta bude rozhodovat o sankcích v konkrétních případech,“ sdělila mluvčí hutě Věra Breiová.
Churaví energetici na suchu nezůstanou
Na suchu však bude většina lidí i během prvních tří dnů nemocenské. To totiž nedostane churavý zaměstnanec vůbec nic. Pokud tedy ale nepracují například pro společnost ČEZ.
„V průběhu tří kalendářních dnů nemoci zaměstnance mu společnost vyplácí příspěvek ve výši dvě stě korun za každý den,“ uvedla mluvčí skupiny ČEZ pro severní Moravu Alice Lutišanová s tím, že příspěvek platí i pro všechny dceřiné společnosti ze skupiny, jako například ČEZ Logistika či ČEZ Distribuční služby.
Většina firem však chce jít spíše cestou větší motivace ke zdraví. Kdo nestoná, ať má výhody. Společnost TietoEnator Ostrava proto například proplácí svým zaměstnancům očkování proti chřipce. „Děláme to standardně každý rok a využívá to necelá polovina zaměstnanců,“ uvedla tisková mluvčí Gabriela Všolková.
Firmy ušetří na odvodech
A co od nové nemocenské firmy očekávají? Bude mít pro ně přínos, nebo ne?
„Podle našich prognóz nebude mít nový systém negativní dopad na hospodaření firmy, hlavně díky tomu, že změnu nemocenského systému doprovází snížení platby nemocenského pojištění,“ konstatoval mluvčí OKD Sobol.
Odvody nemocenského pojištění činí namísto loňských 3,3 procenta letos pouze 2,3 procenta a napřesrok jen 1,4 procenta. Stát navíc firmám polovinu proplacených náhrad platů refunduje.
Papíry, papíry, papíry
„Na druhé straně nám ale nový systém už nyní přináší i problémy, hlavně zvýšení administrativy,“ uzavřel Sobol s tím, že efektivitu nového systému proto může firma vyhodnotit až s časovým odstupem.
Od patnáctého dne vyplácí nemocenské dávky příslušná okresní správa sociálního zabezpečení. Klasická nemocenská je také ve výši šedesáti procent mzdy. Při dlouhodobé pracovní neschopnosti stoupne po třiceti dnech částka na šedesát šest procent a po šedesáti dnech na dvaasedmdesát procent. Nemocenská se vyplácí nejdéle 380 kalendářních dnů od vzniku dočasné pracovní neschopnosti.
Hrubá mzda: za 30 dní pracovní neschopnosti
10 000: 4567 Kč
20 000: 9133 Kč
30 000: 12775 Kč
40 000: 15212 Kč
zpracováno s pomocí internetu, částky jsou pouze orientační, záleží na tom, který den zaměstnanec dostal neschopenku, přesnější kalkulaci nabízí například www.vypocet.cz/nemocenska)
ZPRAVODAJOVÉ DENÍKU