Mezi vážné prohřešky patří třeba nesrovnalosti v zadávání veřejných zakázek. Doslova čítankovým příkladem zlodějny typu „já na stranického bráchu, brácha na mě“ například působí výběrové řízení na rekonstrukci ulice Macharovy v Ostravě-Přívoze.
To, že zakázku získala firma Anti Aqua System, jejímž spoluvlastníkem je člen rady místního sdružení ODS v Moravské Ostravě Filip Sojčák, tedy nejbližší stranický spolupracovník starosty Miroslava Svozila, jenž je předsedou stejného sdružení občanské demokracie, by působilo podezřele už samo o sobě. Zadání stavebních prací však předcházely dokonce daleko více podezřelé peripetie.
V prvním výběrovém řízení se totiž o zakázku zajímalo pět uchazečů, přičemž zmiňovaná Anti Aqua System vůbec nezvládla přihlášku a jako jediná tak daným podmínkám nevyhověla. Vítězem se tedy stala jiná firma. Avšak rada obvodu posléze výběrové řízení zrušila a vypsala nové.
Údajně proto, že vysoutěžená cena převyšovala představy radnice, podle jejíhož investičního plánu měla stát oprava chodníku maximálně 2,6 milionu korun.
Pro konkurz číslo dvě pak radní MOaP oslovili čtyři zcela nové uchazeče a s nimi opět původně „neúspěšnou“ firmu Anti Aqua System, které se už napodruhé vyhrát podařilo. Sojčákova společnost tak nakonec od radnice zakázku získala.
Podle auditu za její realizaci požadovala 2,94 miliony korun a nakonec od radnice vyinkasovala dokonce 3,017 milionu korun. To je na jedné straně čtyři sta tisíc korun více, než si obvod od druhé soutěže sliboval, a na straně druhé o pouhých dvaadvacet tisíc korun méně, než chtěl původní vítěz.
„Pro mé hlasování o přidělení zakázky byl rozhodující hospodárný přístup ve financování investic vůbec, nikoliv skutečnost členství pana Sojčáka ve sdružení ODS,“ obhajuje postupy při podezřelém výběrovém řízení starosta centrálního obvodu Miroslav Svozil.
Problematická je podle auditorů ale i samotná smlouva uzavřená mezi oběma stranami, jelikož do ní byly protizákonně zahrnuty také rezervy na práce ve výši deseti procent.
„Zákon zadavateli neumožňuje zahrnout rezervu do předmětu veřejné zakázky. Rezerva tedy není přípustná ani jako procentní část nabídkové ceny uchazečů, ani jako položka, kterou by zadavatel stanovil v absolutní výši pro všechny uchazeče. Obdobně i ve smlouvě o dílo se uvádí nabídková cena vybraného uchazeče, a rezerva v ní tudíž nesmí být uvedená,“ vysvětlují Deníku auditoři z ostravského magistrátu s tím, že zdůvodnění zjištěného nedostatku vychází ze stanoviska Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže.
Tady chybu přiznává už i Svozil. Hájí se tím, že takováto praxe byla na jeho radnici nastavena v minulých letech. „Po doporučení auditu již radnice rezervu do cen nezahrnuje,“ dodává Svozil.
Propojení radnic s firmami se prokazuje jen stěží
Jak dále doplňuje, v daném případě šlo o takzvanou zakázku malého rozsahu, neboť její hodnota nedosáhla šesti milionů korun bez daně. V takovém případě má zadavatel volnější ruce, ačkoliv přece jen některé zásady dodržovat musí.
„Obec nemusí u takovéto zakázky vyhlašovat žádné výběrové řízení a může si sama vybrat zhotovitele. Musí však dbát zásad hospodárného nakládání s prostředky obce. Zadavatel je tedy v tomto případě povinen dodržovat zásady transparentnosti, rovného zacházení a zákazu diskriminace,“ vysvětluje dále Tetřevová.
Co se týká upozornění na propojenost polovičního vlastníka společnost Anti Aqua System, který je spolu s některými zastupiteli obvodu členem rady místního sdružení Občanské demokratické strany, je třeba podle zástupkyně Transparency International zdůraznit, že na pana Sojčáka se nevztahuje zákon o střetu zájmů v platném znění, neboť není veřejným funkcionářem. (map)
POZNÁMKA: Podezřelá výběrovka aneb Zašustily v kapse bankovky?
Finanční chaos, rozdávání zakázek kamarádíčkům, občané až na chvostu zájmu. Rozsáhlý audit hospodaření radnice Moravské Ostravy a Přívozu není vůbec radostné čtení. Upozorňuje na spoustu bot, které se starosta Svozil a jeho parta snažili lepit, jak jim zrovna přišlo vhod. Tak například naše téma s podivným výběrovým řízením na rekonstrukci přívozské Macharovy ulice. „Zakázka se zamlouvá stranickému kolegovi, a přes to nejde vlak,“ umínil si zřejmě Svozil.
Jeho známý totiž situaci komplikuje tím, že svou nabídku napoprvé zpacká. Moudrá rada obvodu však dobře ví, že jeho firma je určitě ta nejlepší na opravu děravého chodníku, takže původní výběrovku s „nechtěným“ vítězem zruší. Novou už postaví tak, aby konkurenti mohli „překvapivému“ vítězi s pořadovým číslem dvě jen závistivě zatleskat.
Zda za tímto postupem stálo čistě jen kamarádství z písečku moravskoostravské ODS, či při zakázce s podezřelým vývojem zašustily i bankovky v něčí kapse, je dnes těžko zjistitelné. Každopádně to není vzkaz občanům centrálního obvodu, který by zrovna říkal: „Mějte nás rádi, zachovejte nám přízeň, jde nám o vaše blaho.“ Stejně tak nejsou takovými vzkazy ani další machinace vyplývající z auditu, které vám v Deníku odhalíme v dalších dnech.
MARTIN PLEVA