Například sběrna druhotných surovin Na Mlýnici v Ostravě-Přívoze vykupuje železo od 1,8 do 2,6 koruny za kilogram. „Čekám, že by to mohlo ještě o něco málo stoupnout, maximálně ale tak na tři koruny padesát haléřů. Že to bude lepší, s tím při té recesi, která je, ať nikdo nepočítá,“ uvedl vedoucí sběrny. Hutě, které mají problém s odbytem a mají zásoby šrotu, ho totiž od sběren vykupují za mnohem nižší cenu. Výkupny tak zase platí míň lidem, kteří tam starý šrot dávají.
Podobné snížení panuje i u jiných materiálů. Například ve sběrně druhotných surovin na Paskovské ulici v Ostravě-Hrabové vykupují kilogram mědi za čtyřicet až 45 korun, v létě to přitom bylo minimálně dvakrát tolik. Za hliník dostanou prodávající do deseti korun, loni v létě to bylo třicet. Za kilo mosazi nyní vyplácí dvacet korun, dvaapůl krát méně než před půl rokem. „Čekáme, jestli se to zlepší. Výkup od lidí teď stagnuje, jednak jsou nízké ceny, jednat i špatné počasí,“ uvedl Jiří Homolka z hrabovské sběrny.
Do nového roku vstoupily navíc sběrny druhotných surovin za nových podmínek. Výkup zpřísnila novela zákona o odpadech, která je namířena proti zlodějům kovů.
Utrum mají lidé, kteří doma schraňují starý papír a chtějí ho zavézt do sběrny. Například ve společnosti OZO Ostrava byl výkup papíru zrušen už počátkem loňského prosince. „Ta situace je pořád stejná jako v prosinci, kdy jsme k tomuto kroku přistoupili. Za papír nevyděláváme,“ vysvětlila tisková mluvčí společnosti Vladimíra Karásková s tím, že to ale neznamená, že by lidé neměli papír dál třídit. V Ostravě je totiž k dispozici asi 850 kontejnerů, do kterých mohou papír nosit. „Odbourali jsme jen jednu z forem. Sice za to lidé ve výkupně něco dostali, ale zase to sem museli přivézt,“ dodala Karásková. Za kilogram směsného papíru OZO před tímto opatřením vyplácely deset haléřů, za vytříděné noviny padesátník, za kancelářský papír tři koruny.
Propad cen papíru potvrdil i Petr Gorny ze společnosti Ecopak, která jej sbírá ve velkém od firem. Ty se potřebují zbavit například kartonových obalů, kterých za měsíc nashromáždí tuny. „Směsný papír a lepenka jsou momentálně neprodejné. Skladujeme jej a věříme, že se časem situace zlepší,“ konstatoval Gorny. Ecopak proto aktuálně firmám za papír nic neplatí, naopak, ony musejí uhradit přepravu a pronájem kontejneru. „Bohužel při současné situaci, když jsou firmy v problémech a mají platit ještě za svoz, to řeší tak, že to odvezou na skládku, což je přijde levněji. Ovšem to je samozřejmě špatně z ekologického hlediska,“ zdůraznil Gorny. Lépe je na tom podle něj, co se týká prodeje, směs novin a časopisů. „Vozí se to do papíren do zahraničí, i když i tady cena klesla o asi tři čtvrtiny v porovnání s minulým rokem,“ dodal.