Za velice podivných okolností přihrálo v loňském roce vedení obvodu Moravská Ostrava a Přívoz (MOaP) lukrativní pozemek v těsné blízkosti Nové Karoliny firmě starostova stranického kolegy z ODS a zároveň současného krajského zastupitele Marka Vavrečky.

Společnost s názvem Dev Company zabývající se sanací domů by podle informací Deníků chtěla v daném místě na dobré adrese v křižovatce ulic Poděbradovy a Kolejní v budoucnu vystavět nové sídlo své firmy.

Druhý a nakonec neúspěšný zájemce o tuto lokalitu o výměře zhruba tisíc metrů čtverečních, společnost ISA Consult, stavějící obytné domy v celém moravskoslezském kraji, přitom vedení centrálního obvodu představil projekt, který by měl mnohem širší využití. A cenovou nabídku údajně nabízel srovnatelnou.

„Měli jsme úžasně zpracovaný projekt. Chtěli jsme na tomto prestižním místě postavit mnohoúčelovou budovu, kde by sídlil například účetní institut a další administrativa, kde by se samozřejmě nacházela restaurace, a která by tedy sloužila lidem,“ odpověděl na naše dotazy Aleš Samiec ze společnosti ISA Consult, která se svou nabídkou na radnici centrálního obvodu neuspěla. Více o celé situaci mluvit nechtěl.

Zdroj Deníku, který reagoval na naši aktuální kauzu zabývající se podezřelými záležitostmi na radnici MOaP přitom osvětlil, že prosazování Vavrečkovy firmy s nabídkovou cenou 3330 korun za metr čtvereční nebylo pro starostu Miroslava Svozila vůbec jednoduché. Reálné srovnání obou projektů totiž nevyznívalo pro „favorizovanou“ Dev Company příliš dobře.

„Starosta Svozil neměl dostatečnou podporu pro prosazení společnosti pana Vavrečky, takže musel poslat auto pro jednu ze zastupitelek do nemocnice, aby přijela zvednout ruku a splnit svou stranickou povinnost,“ přiblížil kuriózní vývoj situace na radnici člověk, který si přál zůstat v anonymitě.

To vše se podle něj mělo udát na obecní komisi strategie a architektury, kterou vede jiný vysoce postavený funkcionář ostravské ODS Petr Pivoda. „Když nebyla tato komise usnášeníschopná, objížděli někteří lidé dokonce členy v jejich domovech a tam se pořizovaly podpisy na prezenční listiny. Což je protizákonné už proto, že členové komisí berou za účast peníze,“ dodal ještě zasvěcený zdroj.

Rozhodnutí, které se podle jiného zdroje předtím „upeklo“ v restauraci v Komenského sadech na rautu hrazeném vedením společnosti Dev Company, tak nakonec zdárně vstoupilo v platnost.

Starosta centrální městské části včera nechtěl celou záležitost komentovat. „Nebudu vám odpovídat po mobilu, pošlete mi vaše dotazy e-mailem, příští týden se vám k tomu vyjádříme,“ odmítl vysvětlit další aktuální problém Miroslav Svozil.

Vítejte v realitní kanceláři MOaP & ODS s. r. o.

O centrálním ostravském obvodu se v posledních letech často žertuje, že je to nejvýkonnější realitní kancelář široko daleko. Kde je aspoň kousek nějaké zajímavé parcely, hned je na prodej. To by sice za normálních okolností nemusela být pro město vůbec škodlivá věc – naopak. Nesmělo by k tomu ale docházet za podivných okolností, které zavánějí klientelismem nejhoršího kalibru. Tak například firma jednoho člena ODS, dokonce krajského zastupitele, se uchází o pozemek na místě, které lze nazvat luxusním. Členové strany, kteří o lukrativním pozemku přímo rozhodují, se dokonce s majitelem nechají vidět v jednom trochu zastrčeném restauračním zařízení v Komenského sadech. Není velké překvapení, že taková firma pak parcelu získá, když dorovná cenu konkurentů. Zdá se vám takováto situace nemožná? Tak to buď neznáte současné poměry na radnici Moravské Ostravy a Přívozu, nebo jste stále mile naivní. Co by se asi muselo stát, abychom se někdy dočkali křišťálově čistých transakcí na radnici centrálního obvodu? Buď by se muselo současné vedení v čele se starostou Svozilem odporoučet, nebo by už museli mít všichni členové ODS v Ostravě pozemky pro sebe a své firmy od obce přiklepnuté. (map)