VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kauza Deníku: další stranické čachry v centrálním obvodu odhaleny

Ostrava – První muž Moravské Ostravy a Přívozu Miroslav Svozil podle našich zjištění často lobbuje za své stranické kolegy při rozdělování zakázek. Možná třeba takto: „Tibor Majer, to je na opravu našich střech ten nejlepší frajer.“

21.1.2009 11
SDÍLEJ:

Dům na Nádražní 44Foto: DENIK/Adolf Horsinka

Být ve stranické organizaci se starostou centrálního ostravského obvodu Miroslavem Svozilem (ODS) se opravdu vyplatí. Říkat si to mohou aspoň stranou spříznění majitelé firem, kteří umí opravovat majetek, jež pod centrální obvod spadá. Počet těch, kteří se totiž díky přízni ke starostovi v poslední době radovali ze zajímavých zakázek získaných na radnici Moravské Ostravy a Přívozu (MOaP), se podle zjištění Deníku rozrůstá.

Kromě Filipa Sojčáka, jehož firma opravovala chodník na Macharově ulici v Přívoze, si několikrát přišel na své i další člen moravskoostravské ODS – Tibor Majer se svou firmou na rekonstrukci střech. Nepočítaje do toho podezřelý prodej lukrativního pozemku v centru Ostravy krajskému zastupiteli za ODS Marku Vavrečkovi.

Nově zmiňovaná společnost Střechy Majer pro obvod realizovala dvě opravy střech v roce 2007 a dvě opravy v loňském roce. Celkem za zhruba devět a půl milionu korun. „Vždycky jsme byli obesláni, zpracovala se nabídka a někdy to vyšlo, a někdy ne. Těžko říct, co v případě vítězství rozhodlo – cena, kvalita. Asi byla v těchto případech naše nabídka nejvýhodnější. Loni to myslím byly dvě zakázky, takže navíc žádná velká sláva,“ vyjádřil se k tématu Tibor Majer.

„Členství v moravskoostravské ODS mi určitě nepomáhá. Spíš mě to naopak diskriminuje. Nevyhráváme, aby se na nás neukazovalo. To je můj názor,“ dodal šéf firmy Střechy Majer.

Podle místostarosty centrálního obvodu pro oblast investic Jiřího Havlíčka (ČSSD) však rekonstrukcí krovů zadaných radnicí za poslední dva roky o moc více než zmiňované čtyři nebylo, takže firma Tibora Majera se radovala takřka ze stoprocentní úspěšnosti ve výběrových řízeních. Členství v místní organizaci občanské demokracie tak Majerovi asi neškodí tak hodně, jak tvrdil.

Jak je to vlastně možné, že starostou favorizované společnosti jsou ve výběrových řízeních mezi ostatními čtyřmi až šesti oslovenými uchazeči tak úspěšné? Systém zadávaní zakázek na radnici centrálního obvodu blíže popisuje zdroj Deníku, jenž je dobře seznámen s činností vedení této městské části.

„Tibor donese Mirkovi (Majer donese starostovi Svozilovi – pozn. redakce) na papírku seznam pěti spřátelených firem a on je na takzvané poradě vedení nominuje. A pak to loajální rada samozřejmě schválí, vždyť tam má ODS pět členů. No, a když budete mít stavební firmu, tak jistě najdete čtyři spřátelené společnosti, které vám udělají křoví, a vy vždycky budete mít nejlepší nabídku,“ přiblížil zdroj, který si přeje zůstat v anonymitě.

Postup vybírání firem pro výběrová řízení na poradě vedení potvrdil i místostarosta Havlíček. Pěti- až sedmičlenná pracovní skupina radních podle něj nominuje několik firem a ty jsou následně osloveny s nabídkou.

„Vyhrává ten s nejnižší cenou. Schválit to ale musí také rada, která má i možnost nominovat další firmy. Předtím se celý proces probíral na radě, ale to bylo zdlouhavé. Tento nový způsob je rychlejší. Je ale pravda, že každý může navrhnout svého favorita,“ uvedl Jiří Havlíček, který podle svých slov netušil, že má Tibor Majer vazby na moravskoostrav­skou ODS.

Vyjádření samotného starosty MOaP Miroslava Svozila k této záležitosti se během včerejšího dne nepodařilo získat. Na dotazy odeslané e-mailem neodpověděl, mobilní telefon nezvedal.

Foto: STŘECHA OD MAJERA. Jedna ze staveb v centru města, jejíž střechu opravovala firma Tibora Majera, člena moravskoostravské ODS, se nachází na Nádražní ulici. Cena zakázky dosáhla i s vícepracemi zhruba šesti a půl milionu korun. Foto: Deník/Adolf Horsinka

Z REAKCÍ ČTENÁŘŮ

Sleduji s napětím a zklamáním chování „kolegů“

Jsem řadovým členem ODS v obvodu Ostrava-Poruba a zastupitelem v tomto městském obvodě. Jsem spořádaným otcem rodiny a občanem města Ostravy, kde žiji celý život. Celý týden s napětím a zklamáním z chování některých svých „kolegů“ sleduji sérii Vašich článků o „fungování “ radnice centrálního městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz. Plně podporuji veřejné pranýřování jakýchkoli lumpáren a podvůdků ve všech oblastech naší společnosti. Jsem přesvědčen, že toto má být jeden z významných úkolů seriózních novinářů. Musím se však zásadně vyjádřit k Vaší Poznámce na straně tři ve vydání Deníku dne 17. ledna 2009. V poznámce jste se dotkl osobní cti mé, i stovek dalších čestných lidí, kteří se ve Vašich očích provinili tím, že jsou členy ostravské ODS. Jsem členem této strany sedm let a mohu Vás i Vaše čtenáře ujistit, že i v ODS je, stejně jako v naší společnosti, absolutní většina poctivých a slušných lidí, kteří jsou motivováni pro vstup do politické strany především zájmem o věci veřejné. Jsem přesvědčen, že absolutní většina zvolených zastupitelů koná svou práci pro obec s nejlepšími úmysly a ku prospěchu občanů jednotlivých městských obvodů a města Ostravy. Petr Valko, člen místní organizace ODS v Ostravě-Porubě

Kauza Deníku rozkryla neznámé skutečnosti

Musím Vám poděkovat za Vaše články v tomto týdnu o dění na radnici Moravské Ostravy a Přívozu. I díky Vám si dáváme do souvislosti některé skutečnosti. Třeba proč starosta Svozil kategoricky odmítl zařadit opoziční zastupitele za KSČM do kontrolního výboru zastupitelstva, do komise bytové a prodeje majetku, do redakční rady měsíčníku Centrum, proč před námi skrývá výsledky auditu, proč nám znemožnil přístup k materiálům obvodní rady, proč na jednáních zastupitelstva tak nevrle a až nepřátelsky reaguje na naše připomínky, kritiku, dotazy a návrhy k prodeji majetku a podobně. Jaroslav Bečák, předseda klubu zastupitelů za KSČM v MOaP

Autor: Martin Pleva

21.1.2009 VSTUP DO DISKUSE 11
SDÍLEJ:
Volby v Žermanicích na Frýdecko-Místecku.
14

Muž si dělal selfie a pak zpřeházel volební urnu. Řeší se platnost voleb

Volby 2017 v Orlové

Volby jsou rutina, vyžadují však trpělivost, říká dlouholetá komisařka

Útočník Švábík je po kolapsu doma a řekl: Fotbal? Pravděpodobně už hrát nebudu

/ROZHOVOR/ Na fotbalovém hřišti ve svých pětadvaceti letech absolvoval nespočet bitev, tu největší ale útočník Jan Švábík svedl v předchozích týdnech mimo zelený pažit. A vyhrál!

Staronový trenér Petřkovic Smékal: Moje role byla přinést do týmu impuls

/ROZHOVOR/ Malé déjà vu prožívá v těchto dnech Filip Smékal. Fotbalový kouč, který v závěru minulého roku skončil s trénováním v Petřkovicích z rodinných důvodů, se po deseti měsících vrátil, aby Odru opět pozvedl a dostal zpět do horních pater MSFL. Jako před pěti lety, kdy začínal ještě v krajském přeboru. „Chci mančaft nastartovat,“ prohlásil Smékal.

Opavsko je pro archeology zemí zaslíbenou

Svá tajemství odhalil poslední pozůstatek opavského hradu – Müllerův dům. Objeveno bylo třeba také pravěké sídliště a pohřebiště v Loděnici.

Zase jen plichta. Baník nedokázal doma vyhrát ani popáté

/FOTOGALERIE/ Ani na pátý pokus doma nedokázali naplno bodovat. Fotbalisté Baníku Ostrava remizovali v 11. kole HET ligy s Olomoucí 1:1 a už deset zápasů čekají na výhru. Ostravané šli do vedení zásluhou Hrubého, Sigma vyrovnala díky střídajícímu Moulisovi.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení