Jaké jsou zhruba po půl roce výsledky činnosti vládní Agentury pro sociální začleňování v romských lokalitách, která působí ve Slezské Ostravě? Dalo by se říct, že celkem žádné. Například proto, že do Ostravy zatím nedorazily slibované miliony korun na řešení problémů v romských ghettech.

Z peněz, které měla do Ostravy zmíněná agentura přinést, plánovala radnice například vybavit nízkoprahové centrum v Hrušově, které má podchytit hlavně romské děti. Ty by tam měly chodit po škole například si dělat domácí úkoly nebo navštěvovat kroužky. Centrum by mělo sloužit ale i dospělým, nabízet by mělo třeba kurzy vaření. „Nakonec to ale zamrzlo a museli jsme to celé zaplatit z vlastních peněz,“ podotkl starosta Slezské Ostravy Antonín Maštalíř s tím, že obvod má ale omezené možnosti na financování podobných projektů. „Nechci zbytečně utápět peníze z našeho rozpočtu, proto hledáme všechny možné externí zdroje z různých fondů a grantů,“ vysvětlil starosta.

Na dvanáct vytipovaných lokalit v České republice měla mít agentura do začátku 100 milionů korun. Peníze na realizaci projektů chtěla ale získávat především z fondů Evropské unie. Konkrétní projekty měly vzejít z návrhu členů takzvaného Lokálního partnerství, kde byly vedle agentury například místní radnice či neziskové organizace. První menší projekty v Ostravě měly být realizovány už loni na podzim. Slíbené peníze však nedorazily.

„V tuto chvíli ještě peníze nejsou, snažíme se je získat i jinými cestami,“ uvedla Kateřina Michaliková z Agentury pro sociální začleňování, která má na starosti Ostravu. Nyní například agentura žádá Radu vlády České republiky o dotaci na dva koordinátory, kteří by působili v Riegrově ulici ulici v Hrušově, kde ve čtyřech zpustošených domech žije asi 170 lidí, převážně Romů. Plán, že se tyto obecní byty převedou do vlastnictví neziskové organizace, která by zajistila jejich opravu a současně dohlížela na to, aby už nedošlo k jejich zpustošení, se ale zatím zadrhl. „Lokální partnerství je zachováno, ty vize tam jsou a my se budeme snažit o jejich naplnění, i když postupnými kroky,“ dodala Michaliková.

Přísunu peněz do regionů tak, jak si to představovala agentura, prý bránil zákon o dotacích. Zajistit tok peněz už ministryně Stehlíková nestihne. „Poslední akcí ministryně bylo začlenit mezi vyloučené lokality jako třináctou i lsitvínovský Janov. Nastartování financování projektů už je na novém ministru,“ sdělil tiskový mluvčí bývalé ministryně pro lidská práva Petr Koubek.

Nový ministr pro lidská práva Michael Kocáb nastupuje do své funkce právě dnes. „Očekávám, že všechny lokality osobně objede a naváže na to, co začala dělat ministryně Stehlíková, a podaří se mu slíbené peníze do regionů dostat,“ říká Maštalíř. „Zatím jsem však od něj v médiích slyšel jen vyjádření k tomu, že má Romy rád, že jsou mezi nimi dobří muzikanti,“ podotkl starosta Slezské Ostravy Antonín Maštalíř.

Ve Slezské Ostravě je několik problémových lokalit. Kromě Riegrovy ulice v Hrušově, kde je situace nejhorší, je to také Nová Osada v Kunčičkách, dále v části Zárubku a v oblasti hranice Hrušova a Muglinova.