„Něco nám slíbili, a my jsme jim důvěřovali. Měli jsme už i cenovou nabídku, prodej našich bytů prošel radou i zastupitelstvem Moravské Ostravy a Přívozu (MOaP) už v roce 2005. A teď je vše jinak, ceny mají být mnohem vyšší. Proč to tak dlouho brzdili? Kdo na to teď bude mít?“

Těmito slovy hodnotí situaci s pozastavením privatizace bytů v centrálním ostravském obvodu a jejím rozjetím za nových podmínek Lukáš Kraus, obyvatel jednoho z domů na ulici Zákrejsově.

V dubnu loňského roku se podle něj sešli zástupci jeho domu s místostarostou MOaP Jiřím Grollem, který jim řekl, že dohlédne na dodržení původně stanovených cen i na dokončení prodeje do konce roku 2008. Proč je tedy najednou všechno jinak?

„Původní a zastaralé stanovování cen bytů nám vytkl audit hospodaření našeho obvodu, na což jsme reagovali pozastavením privatizace našich bytů do doby, než vypracujeme nové zásady. Ty schvalovalo čtvrteční zastupitelstvo našeho obvodu,“ sdělil místostarosta Groll.

Jak dále vysvětlil, nové ceny bytů začne nyní stanovovat znalec. Přihlížet by měl ke stáří domů, vybavenosti bytů i dané lokalitě. Obvod rovněž schválil, že zájemcům poskytne slevu při nákupu až do výše třiceti procent.

„Ceny budou sice vyšší než ty původně stanovené, ale i tak budou fantastické,“ vyjádřil se k tématu starosta centrálního obvodu Miroslav Svozil. „Bytový odbor byl nyní posílen, aby lépe zvládal velké vytížení. První prodeje bytů za nových podmínek by naše zastupitelstvo mohlo schvalovat zřejmě v červnu letošního roku,“ dodal Svozil.

Místostarosta Groll ještě v těchto souvislostech zdůraznil, že obvod nebude chtít byty za vyšší ceny prodat v případě nezájmu jejich stávajících obyvatel někomu třetímu. „Za takové situace by u nás lidé mohli nadále zůstat v nájmu,“ dodal Jiří Groll.

Podobně postižených lidí jako jsou ti z ulice Zákrejsovy je přitom v obvodu MOaP mnohem více. Nešťastní ze současných změn jsou například i občané centrální městské části žijící na ulici Maroldově.

„Před pěti lety jsem měl nabídky i na jiné byty za dobré ceny, ale žena mě přesvědčila, že zůstaneme na Maroldově, protože jsme měli slíbený prodej. Investovali jsme do toho bytu spoustu peněz, a radnice jen dál slibovala a stále odkládala. Je to nepořádek, že chtějí nyní měnit podmínky. Teď náš byt podle odhadů přijde i po oné třicetiprocentní slevě na zhruba milion korun. To je hodně. Kdybychom věděli, že se to tak vyvine, tak bychom si dávno postavili něco svého,“ vyjádřil se Miroslav Eliáš, další z občanů centrálního obvodu nespokojených se současnou situací kolem prodeje obecních bytů.