Za více než čtyři miliony korun přístroj koupila ostravská fakultní nemocnice.

„Přístroj má řadu výhod, ale největším přínosem je jeho velmi kvalitní obraz. Vidíme mnohem více detailů než dříve. Nyní můžeme získat nejen realitě podobný obraz plodu v děloze, to znamená vidět jeho obličej, ruce, nohy i pohlaví, ale můžeme zobrazit i struktury plodu, které se dříve vyšetřit nedaly,“ vysvětlil přednosta porodnicko-gynekologické kliniky ostravské fakultní nemocnice Ondřej Šimetka s tím, že takových přístrojů je v republice jen několik. Fakultní nemocnice ho má v regionu jako jediná.

Mluvčí nemocnice Tomáš Oborný upřesnil, že lékaři v našem regionu dosud vyšetřovali těhotné ženy jen ultrazvuky s trojrozměrným zobrazením. Nový přístroj už má však zobrazovací technologii 4D.

Zatímco zdravotní pojišťovny hradí všem těhotným ženám ultrazvukové vyšetření až ve dvacátém týdnu těhotenství, ostravská fakultní nemocnice i další pracoviště v kraji nabízejí nadstandardní ultrazvukové vyšetření už v první třetině těhotenství. Vyšetření je dobrovolné, žena si za ně ale musí připlatit. Oborný upřesnil, že vyšetření v první třetině těhotenství na novém špičkovém ultrazvuku bude stát okolo sedmi set korun. Zdůraznil, že by si maminky přesto neměly nechat ujít příležitost nechat se vyšetřit tímto novým přístrojem v období mezi 11. až 14. týdnem těhotenství. „Díky kvalitnímu obrazu teď totiž dokážeme určit, zda je dítě ohroženo vrozenou vývojovou vadou, s asi pětadevadesátiprocentní jistotou. Tak vysoká míra úspěšnosti metody při posuzování rizika přítomnosti vrozené vady u plodu je zcela výjimečná,“ řekl Šimetka.

Zájem o nový přístroj už ženy mají, nyní je nutné se na vyšetření objednávat asi měsíc předem. Mluvčí nemocnice Oborný tvrdí, že se rozšíří kvůli tomu prostory, v únoru by měla modernizace pracoviště skončit a čekací lhůty se podstatně zkrátí.