Sympatický výkon podali fotbalisté ostravského Baníku ve svém prvním přípravném zápase v Turecku, kde prohráli s lídrem rumunské ligy Dinamem Bukurešť 0:2.

Ostravský tým se ale za výkon stydět rozhodně nemusel. Spíše naopak. „Na to, že to byl pro nás první přípravný zápas na přírodní trávě, to nebylo špatné. Své určitě sehrálo i to, že v sestavě bylo několik změn,“ uvedl kouč Baníku Karel Večeřa. Na mysli měl především nasazení Tomáše Marka na post levého obránce, nebo velkou premiéru Jana Zawady.

Večeřa pro utkání nominoval osmnáct hráčů. Kvůli zdravotním problémům nehráli František Rajtoral a Lukáš Vácha, individuální trénink pak měli Martin Lukeš a Dan Tchuř.

Pohledný zápas, který přenášela rumunská televize, s šancemi na obou stranách si nenechal ujít ani český kouč působící momentálně v Kluži Dušan Uhrin mladší.

V prvním poločase měli oba gólmani štěstí, protože je zachránilo shodně břevno. To rumunské trefil ve 14. minutě Otepka, který chytře zahraným trestným kopem z třiceti metrů vystrašil gólmana Lobonta. O chvíli později pomohla branková konstrukce i Vaškovi po dorážce Zica.

Dinamo Bukurešť, jehož roční rozpočet činí 20 milionu eur, rozhodlo o výhře paradoxně ve druhém poločase, kdy byl lepší Baník. „Chyběla nám kvalita před oběma brankami, po pauze jsme se dopouštěli i hodně faulů, což taky soupeř potrestal,“ uvedl Večeřa. Rozhodující gól utkání vsítil v 56. minutě Niculescu, který se trefil z pětadvaceti metrů z trestného kopu.

Vyrovnat mohli Metelka s Wojnarem, ale oba ve velkých šancích selhali, když z dobrých pozic netrefili branku. V závěru utkání, když se už na hřišti objevili mladíci Baníku, pak pečetil výhru Dinama Cristea. „V závěru prvního poločasu a pak i v tom druhém jsme měli dost šancí, bohužel jsme neskórovali,“ litoval Večeřa, kterého musel potěšit výkon čerstvé posily.

Defenzivní záložník Jan Hable odehrál celý zápas a vedl si výborně. „Ukázal, že v něm potenciál je. Operoval na velkém prostoru,“ všiml si Večeřa. „Potřebuje se ještě vyvarovat zbytečných faulů, kterých tam z jeho strany bylo hodně. Ale na to, že naskočil k utkání po dvou trénincích, si vedl dobře. Ale stejně dobře hrál celý tým,“ pochválil své svěřence Večeřa.

Samotný Hable přiznal, že byl před premiérou v ostravském dresu nervózní. „Ale hodně mi pomohli spoluhráči, už dopoledne si mě vzal stranou René Bolf a vysvětloval mi způsob hry. A stejné to bylo i na hřišti, kde mi to kluci chtěli usnadnit. Hlavně Ruda Otepka mě v záloze ze začátku hodně dirigoval. Mohl bych ale vyjmenovat všechny spoluhráče, všichni se mi snažili pomoci,“ uvedl Hable, který ještě nastoupil s číslem 6. „Budu hrát se sedmičkou, jak jsem avizoval. Dres ještě nebyl vyrobený, nestihlo se to. Budu ho mít, až se vrátíme z Turecka,“ vysvětlil Hable.

Byl rád, že v prvním zápase nezklamal. „Na to, že mám za sebou jen pár tréninků s týmem, to bylo snad dobré. Navíc jsem i tady v Turecku trénoval jen v teniskách, protože věci nám přijely až ve středu večer,“ řekl Hable, kterého úroveň přípravného zápasu mile překvapila. „Z italské juniorské soutěže jsem byl zvyklý na trošku jiný fotbal. Tam se daleko více běhá a hlavně napadá. Bukurešť i my jsme hráli fotbal, byla tam cítit zkušenost hráčů obou týmů. Pro mě to znamenalo i to, že jsem neměl tolik odebraných míčů, jak jsem byl zvyklý ve Florencii,“ řekl Hable, kterému zkazila náladu jen konečná porážka. „Ale byli jsme minimálně vyrovnaným soupeřem. První gól jsme dostali po standardce, kdy to Rumun výborně kopl. Měli jsme dost šancí na vyrovnání, ale bohužel jsme nedali gól,“ litoval Hable.

V sobotu 31. ledna změří ostravský Baník síly se třetím celkem srbské ligy Vojvodina Novi Sad.