Městští zastupitelé se rozhodli, že utnou několik let se táhnoucí spory kolem areálu koupaliště v Mariánských Horách a Hulvákách. Udělají vše pro to, aby nemovitosti, které jsou nyní v dezolátním stavu, získalo město do svého majetku. Uhradí proto správci konkurzní podstaty společnosti EMI, která v minulosti hulvácké koupaliště spravovala, téměř pětimilionovou pohledávku. Lidé, kteří sem ještě před deseti lety chodili relaxovat, však zatím v návrat starých časů doufat nemohou. Ruiny čeká demolice. „Musíme objekty zbourat, aby se v nich někdo nezranil,“ vysvětlil ostravský primátor Petr Kajnar (ČSSD). „Je to atraktivní lokalita, kterou po vyčištění můžeme dobře prodat. Mohou tam vyrůst například byty nebo tam postavíme domov důchodců,“ plánuje Kajnar.

Problém hulváckého koupaliště je složitý a táhne se několik let zejména proto, že tu nebyly jednoznačně vyjasněny vlastnické vztahy. Celý proces také ovlivnily konkurzy firem, v jejichž vlastnictví část nemovitostí byla. Obvod Mariánské Hory a Hulváky se v roce 1993 zaručil firmě EMI areálem hulváckého koupaliště za její tehdejší úvěr u Moravia Banky. Za téměř pět milionů korun z úvěru firma EMI tehdy koupaliště opravila a několik let provozovala. Nakonec ale zkrachovala a její konkurzní správce pak požádal obvod, potažmo město Ostravu, o vyrovnání 4,88 milionu korun, za které se zaručil. Ještě před dvěma lety odmítli ostravští zastupitelé pohledávku zaplatit, až nyní změnili názor. Nechtějí dál nechat areál chátrat a ohrožovat okolí.

O dalších pět milionů korun přišly Mariánské Hory a Hulváky v roce 1998, když firmu EMI z koupaliště vyplácely a kompenzovaly jí tak rekonstrukce, které společnost v areálu provedla. Tyto transakce opakovaně prošetřovala policie, porušení zákona však neodhalila. V této souvislosti chtěli policisté trestně stíhat i starostku obvodu a nynější senátorku Lianu Janáčkovou. Podezírali ji ze zneužití pravomoci veřejného činitele. Senát ale odmítl Janáčkovou zbavit imunity a její eventuální trestní stíhání je už navždy vyloučeno. Senátorka se ubránila argumentací, že v roce 1993 bylo zcela legální zaručit se soukromé firmě obecním majetkem. „Navíc jsme v té době netušili, že majetek, kterým ručíme, není obecní, nýbrž státní,“ tvrdila Janáčková.