Hygienici a úředníci už vědí, jak účinná byla loňská podzimní deratizace města. Podle počtu nástrah a uhynulých potkanů odhadují, že účinnost se pohybuje mezi dvaceti až sto procenty. Potkanům tak skončila tučná léta.

„Cílem celoplošné deratizace není vyhubit potkany úplně, což je téměř nemožné, ale regulovat jejich počty tak, aby neohrožovaly zdraví obyvatel,“ uvedla mluvčí ostravského magistrátu Andrea Vojkovská. Dodala, že deratizace se bude znovu opakovat v kanalizační síti a na veřejných zelených plochách, kde mají potkani dobrá útočiště. „Potřebná je rovněž opakovaná a důslednější kontrola objektů v problémových lokalitách. Nepořádek a odpadky poskytují potkanům příhodné podmínky pro další rozmnožování, lidé si tak sami mohou za jejich přemnožení,“ podotkla mluvčí.

Jednotlivé městské obvody měly pro výskyt potkanů různé podmínky, liší se proto výsledky deratizace i vynaložené náklady. „Ostrava-Jih například vložila do akce téměř půl milionu korun, deratizaci má provedenu v nejvíce nebytových objektech. Vítkovice vydaly za deratizaci téměř tři sta tisíc, Slezská Ostrava přes 120 tisíc, Hrabová pětatřicet tisíc, Moravská Ostrava a Přívoz 108 tisíc korun. Deratizací prošly i parky a náměstí, pozemky kolem památníků, některé hřbitovy či dešťová kanalizace. Další případné přemnožení potkanů závisí jen na lidech, mohou jí zabránit především pravidelným udržováním pořádku,“ upřesnila Vojkovská.

Potkan obecný přenáší řadu onemocnění, zejména nebezpečné horečnaté onemocnění leptospirózu, které může být i smrtelné. Jeho rájem jsou místa, kde je nepořádek a zůstávají tam zbytky jídla. V přemnožování ho nezastaví ani tuhá zima. „To, že by potkany zahubil mráz, nehrozí. Dokážou se skrýt hluboko pod zem. Jejich počet narůstá geometrickou řadou. Samička potkana je březí jednadvacet dnů a ročně může mít i osmdesát mladých,“ tvrdí hygienička Miroslava Rýparová. V jednom vrhu mívá samice osm až dvacet mláďat, odchová obvykle tři vrhy do roka, ve výborných podmínkách i pět a více vrhů.