Oslavy šimpanzích narozenin začnou ve 13 hodin v pavilonu opic. Ošetřovatelé zvířatům vyzdobí jejich vnitřní ubikaci dobrotami a hračkami a připraví jim také speciální dort.

Dárky mohou šimpanzům přinést i návštěvníci, a to například staré knihy, ale také vysloužilé plyšové hračky, míče, různé dobroty jako rozinky, oříšky či slunečnicová semínka nebo staré, ale čisté oblečení. „Dárky budeme přijímat od půl jedné odpoledne v pavilonu opic nebo je mohou lidé ten den nechat na vrátnici zoo,“ upřesnila Šárka Bartáková ze Zoologické zahrady Ostrava.

Přinesené dárky poslouží k výrobě již zmíněných opičích hraček. „Šimpanzi jsou tvory velmi učenlivými a zvídavými, a proto jim připravují ošetřovatelé nejrůznější překvapení. Schovávají potravu do krabic a starého oblečení, kousky zeleniny a ovoce umísťují mimo dosah jejich rukou, tak aby měli šimpanzi ztížený přístup ke svému oblíbenému soustu,“ uvedla Bartáková s tím, že v přírodě totiž tráví většinu času hledáním potravy, a tak se jejich čas v lidské péči vyplní obdobnou činností.

A jak se využívají staré knížky? Několik stránek se potře marmeládou, medem nebo sýrem. Šimpanzi pak v knížce listují a hledají stránky s dobrotou. Tu vytrhnou a žmoulají v puse i několik hodin.