Jedním z nejstřeženějších míst v zemi se v pátek 30. ledna stal ostravský hotel Atom. Důvod? Dostaveníčko politických špiček z celé Evropy a také odborníků na energetiku.

Ti se do moravskoslezské metropole sjeli na mezinárodní konferenci zabývající se zajištěním energetické bezpečnosti členských států Evropské unie v rámci společného trhu s elektřinou. Akce byla pořádána v rámci našeho evropského předsednictví.

Kromě současného prvního muže starého kontinentu Mirka Topolánka na konferenci vystoupil například Andris Piebalgs, evropský komisař pro energetiku. Zabýval se především dalšími vizemi v oblasti elektroenergetiky. Ke slovu se dostali i ministři energetiky Francie a Švédska nebo šéfové velkých energetických firem.

Jako jeden z posledních pak vpodvečer vystoupil místopředseda vlády pro evropské záležitosti Alexandr Vondra, který shrnul cíle českého předsednictví v oblasti energetiky.

Už od čtvrtečního příjezdu hostů konference museli být ve střehu ostravští policisté, kteří dohlíželi na bezpečný průběh akce. V pozoru museli být i ve čtvrtek večer, když někteří z účastníků vyrazili na obhlídku Stodolní ulice – vyhlášené lokality plné barů.

„Vše proběhlo v nejlepším pořádku. Nasazeno bylo zhruba dvě stě policistů z dopravní, pořádkové a kriminální služby, akce se účastnily u skupiny služební kynologie,“ uvedl mluvčí severomoravských policistů Miroslav Pech. Jak dále dodal, na hladký průběh konference mělo vliv i to, že zůstala veřejnosti poměrně utajena. Policisté se tak nemuseli potýkat například se žádnými demonstracemi.