„Stavba by mohla být hotova letos na jaře. První lidé by se do ní měli nastěhovat už v polovině letošního roku. Senioři, kteří mají o pronájem bytu v jednom z pěti moderních dvojdomků zájem, musejí podat žádost na Úřad městského obvodu Poruba,“ uvedla mluvčí obvodu Jana Končítková.

Místostarosta Jan Dekický potvrdil, že o nový dům s pečovatelskou službou je velký zájem. „Lidé se chodí dívat, jak stavba pokračuje, a zajímají se, kdy bude dokončena. Denně telefonují a ptají se, kam se mají obrátit s žádostí o pronájem,“ doplnil Dekický. Podobný projekt domu s pečovatelskou službou, který se staví v Porubě, nemá podle něj v tuzemsku obdoby.

„Reagujeme na požadavky mladších členů rodin, kteří sami nemohou z časových důvodů o své nejbližší celodenně pečovat. Přesto chtějí, aby jejich rodiče či prarodiče bydleli kvalitně, v pěkném prostředí, měli na dosah efektivní služby a bylo o ně profesionálně postaráno,“ dodal porubský místostarosta.

Bydlení v novém DPS na Průběžné ulici mohou získat senioři, kteří mají sníženou soběstačnost a využívají pečovatelské služby. V areálu najdou nejen klidné, rodinné prostředí v blízkosti biokoridoru Plesenského potoka, ale také veškeré potřebné vybavení a služby.

Domácí mazlíčci jsou vítáni

V každém z domků je výtah, v interiérech bytů laděných do teplých přírodních barev jsou plovoucí podlahy, sprchové a kuchyňské kouty, sporák a přípojka kabelové televize. Vítáni jsou i domácí mazlíčci. V centrální budově mohou lidé využít tělocvičnu, rehabilitační bazén, velkou společenskou místnost s pódiem, terasou a PC koutkem. Stravování zajistí výdejna obědů, občerstvení během dne pak bufet s posezením. Denně bude seniorům k dispozici pečovatelská služba.

Ve střední části venkovního areálu se právě dokončuje náměstí s dřevěným altánem, součástí městečka bude dostatek parkovacích míst i zeleně. Stavba je největší polistopadovou investicí městského obvodu Poruba a vyžádá si přes dvě stě milionů korun. „Čtyřicet čtyři milionů jsme získali ze Státního fondu rozvoje bydlení,“ vysvětlil další porubský místostarosta Petr Mihálik. Podle něj zbývající částku pokryje obvod ze svého rozpočtu.

První obyvatelé by se měli do areálu domu s pečovatelskou službou stěhovat přibližně v polovině letošního roku.