„Když se ozvalo: Unie ostravských kapsářů žádá cestující, aby i nadále nevěnovali svou pozornost svým kabelkám, najednou celá tramvaj ztichla. Cestující zbystřili, aby slyšeli do konce. Když mluvčí kapsářů, rozverně všem poděkoval za to, že mu umožňujeme krást, začali jsme se všichni smát. To je dobré, pobavilo to i mě,“ popsala žena svůj zážitek. Jindy v tramvaji většinou jen „tupě“ zírá z okna, přemýšlí, co uvaří k večeři, nebo v duchu hodnotí uplynulý pracovní den. Včera si pro jistotu zkontrolovala svou tašku a přitiskla si ji k tělu. „Je to sranda a možná to pomůže, aby si lidi více hlídali peněženky a mobily,“ myslí si žena.

Nové hlášení má dvě verze a během února bude nainstalováno ve všech vozech Dopravního podniku města Ostravy. Zcela originální nahrávky, které namluvili ostravští herci a jejichž text vymysleli ostravští policisté společně se zástupci dopravního podniku, vznikly v rozhlasovém studiu. „Minulé verze hlášení, které ve vozech provozujeme již více než rok, se časem oposlouchaly, cestující je začínají brát jako samozřejmost, nevěnují jim tolik pozornosti, a to je pro nás signál k jejich výměně,“ upřesnil ředitel Dopravního podniku Ostrava František Kořínek.

Dopravní podnik věří, že nové nahrávky budou mít na cestující větší vliv. „Věřím, že po poslechu nových varování se každý podívá a pečlivě si zkontroluje své osobní věci. Jsme přesvědčeni, že stálé připomínání hrozícího rizika je jedním ze způsobů, jak krádeže omezit,“ dodal František Kořínek.

Nové nahrávky nejsou jediným opatřením, které Dopravní podnik Ostrava do budoucna připravuje v boji proti kapsářům. Podrobnosti k dalším plánovaným akcím ale zatím nezveřejnil.

Podle policistů majetková trestná činnost v Ostravě roste. Proto byla vytvořena pracovní skupina a projekt Bezpečnější Ostrava, jejímiž členy jsou policisté, strážníci, ostravský magistrát, Dopravní podnik Ostrava a společnost OZO Ostrava, aby působili na zvýšení prevence. „Proto také vznikla i nová hlášení a upozornění v tramvajích, autobusech a trolejbusech. Lidé by neměli dávat zlodějům příležitost, měli by si lépe hlídat své věci nejen v dopravě, ale i při nákupech, neměli by nechávat volně položené věci v zaparkovaných autech,“ upozornil Petr Svoboda, mluvčí ostravských policistů.

Ke kolika krádežím došlo v městské hromadné dopravě, policejní statistiky zvlášť neevidují. Celkem bylo za loňský rok v Ostravě zjištěno 12 954 případů majetkové trestné činnost, z toho se podařilo objasnit 2038 případů. „Majetková trestná činnost nás tedy velmi trápí, je složité ji objasnit,“ doplnil Svoboda.

MIRKA CHLEBOUNOVÁ, IVA HAVLÍČKOVÁ