Počítače mají na práci, ne pro zábavu. Ale je tomu tak i ve skutečnosti? To si chtělo ověřit vedení ostravského magistrátu, když v závěru loňského roku nechalo udělat audit s názvem eDetektiv mezi svými více než osmi sty zaměstnanci.

„Audit uskutečnila firma Ryant na pracovištích magistrátu v období od začátku září do konce listopadu loňského roku. Jeho hlavním cílem bylo zjistit skutečné využívání aplikací, identifikovat neoprávněné užívání výpočetní techniky a také navrhnout změny a opatření pro využívání výpočetní techniky v dalším období,“ vysvětlil tajemník magistrátu Břetislav Gibas.

A jaké konkrétní výsledky eDetektiv přinesl? Celkově muselo být podle mluvčí radnice Andrey Vojkovské řešeno stopětačtyřicet případů, kdy zaměstnanci používali počítač k soukromým záležitostem.

„Upozornění za méně závažné porušení pracovní kázně si nyní vyslechlo devadesát lidí. Bude jim sníženo pracovní ohodnocení o jeden až dva tisíce korun nejméně na tři měsíce. Za závažné porušení pracovní kázně bylo postiženo čtyřicet zaměstnanců, kteří přijdou nejméně na půl roku o tři tisíce korun a více,“ přiblížila Vojkovská.

Fatální dopad měl audit na sedm pracovníků, se kterými byl ukončen pracovní poměr dohodou. „Šlo o ojedinělé případy, kdy tito lidé trávili mimopracovními aktivitami na počítači zhruba tři hodiny denně,“ doplnil tajemník Gibas. Zbylých osm případů bylo nejméně závažných a na radnici je řešili domluvou.

Firma Ryant prováděla už před třemi lety obdobné zjišťování využívání počítačů také na Moravskoslezském krajské úřadě. Kvůli hraní karet a jinému zábavnému brouzdání po internetu tehdy přišlo o celoroční osobní příplatek několik krajských úředníků. U počítače totiž trávili až sedmdesát procent pracovní doby. Dva zaměstnanci tehdy dostali výpověď, drtivá většina jich však byla hodnocena kladně.