Před pěti lety se rodina Unuckových přestěhovala z Ostravy do Klimkovic za lepším životním prostředím. Hlavně kvůli dceři, která bývala pravidelně nemocná. Když začala topná sezona, byli ale nemile překvapeni. „Zjistil jsem, že někteří lidé jsou neskutečná prasata, jsou schopni pálit v kotli cokoliv,“ zlobí se Unucka. „Zdravě jsem se naštval a začal jsem to řešit,“ vypráví Unucka, který je počítačový odborník.

Aby získal vliv na dění ve městě, kandidoval do místního zastupitelstva. To se mu ale nepovedlo. Dostal se však do komise pro životní prostředí. Podařilo se mu zařídit, aby v místním sběrném dvoře přibyl kontejner na zelený odpad, kam lidé mohou odvézt například spadané listí. Místo toho, aby ho pálili na zahradě. Inicioval také vznik nové vyhlášky o čistotě ovzduší. „Přestože někteří lidé možná přestali spalovat pod hrozbou sankcí všelijaký odpad, je bohužel bezzubá,“ lituje Unucka.

Vyhláška zakazuje používat paliva s vyšším obsahem síry a příměsí dalších látek, které mají při spalování nepříznivý vliv na kvalitu ovzduší. Jde například o uhelné kaly. Úředníci ale nemohou vstoupit do domu a kontrolovat, zda majitelé domů opravdu vyhlášku dodržují. „Zkusil jsem tedy na to jít jinou formou. Zřídil jsem internetové stránky a vyzval lidi, aby začali posílat fotky s komíny domů, které nejvíce čmoudí,“ uvedl Unucký. Nakonec se mu jich sešlo kolem stovky, zhruba pětinu z nich na stránkách zveřejnil a současně vybral největšího smraďocha loňské topné sezony. „Majitelé své domy samozřejmě poznali, někteří mě zastavovali a hrozili mi soudními žalobami. Stránky jsem proto stopnul a v letošním roce soutěž neopakoval. Ani já nemám odvahu jít s těmi, kteří bydlí kolem mě, na ostří nože,“ přiznává.

Přesto si myslí, že jeho aktivita pozitivní přínos měla. „Lidé o tom začali více mluvit, začali to více řešit a mám dojem, že v letošní topné sezoně se ta situace mírně zlepšila,“ míní Unucka a plánuje, že v příští topné sezoně soutěž o smraďocha roku zopakuje. Lidem, kteří nemají dostatek peněz na ekologičtější palivo či kotel, by se podle něj měly poskytovat různé dotace. A dodává, že polepšit by se mělo i samotné město Klimkovice, vlastní totiž několik bytů, ve kterých se topí tuhými palivy.

Podle starosty Klimkovic Pavla Malíka je vzduch ve městě podstatně čistější než v dřívějších letech. „Nedá se to srovnat s tím, co bylo před plynofikací. A právě proto, že vzduch je čistější, a někdo zatopí v kotli na tuhá paliva a použije třeba plasty, je to o to intenzivněji cítit,“ říká Malík. „Spíše jsou to ale výjimky, kdo topí méněhodnotným palivem,“ dodává. Samo město plynofikovalo z jedenácti vlastních kotelen na vytápění městských objektů a bytů až na jednu už všechny. Plynofikace poslední z nich je totiž technicky složitější, a tak v ní zatím topí koksem. „Je to otázka času, i to se musí dořešit,“ slibuje starosta.