Boj o záchranu více než sto padesáti stromů v ostravském „central parku“ vyznívá marně. Občanská sdružení usilující o zachování čtyřřadé lipové aleje v Komenského sadech se v těchto dnech dozvěděla dlouho očekávaný verdikt odboru ochrany životního prostředí ostravského magistrátu.
„Kácení se povoluje. Konkrétní důvody k tomu jsou dva – v prvé řadě bezpečnost lidí, za druhé už existující projekt na revitalizaci daného území,“ zaznělo z radnice s tím, že v průběhu správního řízení nebylo prokázáno, že vykácení aleje bude mít dopad na kvalitu ovzduší v místě.
Rozhodnutí magistrátu vznikalo především na základě posudku Botanického ústavu Akademie věd, a bylo vydáno na konci ledna. Jako první o něm informovala regionální příloha MF Dnes. Verdikt je zatím nepravomocný a občanská sdružení se proti němu mohou odvolat. Což také hodlají udělat. Už dříve totiž poukazovali na to, že zmiňovaný a pro magistrát stěžejní posudek je příliš strohý a s rozporuplnými závěry.
„S rozhodnutím každopádně nesouhlasíme. Odbor životního prostředí ostravského magistrátu považoval za relevantní jen ty posudky, které byly pro kácení. Nevzal v potaz mnohé další posudky, jež naopak hovořily jednoznačně ve prospěch aleje. Jeden z nich byl například od renomované dendroložky Boženy Gregorové,“ vyjádřil se Ivo Kaleta z občanského sdružení Stromy ve městě. „Odvoláme se ke krajskému úřadu a případně podnikneme další kroky, které objektivně zhodnotí stav této cenné aleje. Budeme i nadále usilovat o její záchranu,“ dodal Kaleta.
Starosta centrálního obvodu Moravská Ostrava a Přívoz Miroslav Svozil nyní nechtěl možné kácení v sadech komentovat. Aktuální rozhodnutí magistrátu podle svých slov respektuje, dokončení celé záležitosti vlekoucí se zhruba dva roky však stále vidí jako běh na dlouhou trať. „Sdružení se budou určitě odvolávat, takže to nevnímáme jako hotovou věc. My nyní pracujeme na investičním záměru rekonstrukce Komenského sadů v jiných částech, než je ona lipová alej,“ sdělil Deníku Svozil.
Co říkaly posudky?
„Předmětná alej, bude-li jí věnována pravidelná údržba a včas budou realizovány potřebné zákroky, může být z hlediska sadovnicko-estetického, biologicko-ekologického a zdravotně-hygienického ještě dlouhou dobu funkční. A to nejen lokálně, ale i s širším dopadem na životní prostředí města Ostravy,“ píše mimo jiné Gregorová ve svém posudku.