V České republice dnes navštěvují jesličky pouze necelá dvě procenta dětí. Za patnáct let poklesl počet těchto zařízení o více než 94 procent. Přitom podle Evropské unie by měl každý stát zajistit jesle až pro třetinu dětí. V Moravskoslezském kraji si ponechal jediné jesle jako své městské zařízení Frýdek-Místek. Nedávno tu dokonce museli rozšířit prostory, protože zájem o ně stále stoupá a maminky sem vozí své potomky z měst a obcí ze širokého okolí, dokonce až z Ostravy. „Rušit jesle byla krátkozrakost,“ tvrdí ředitelka Dagmar Zemanová. Na vedení jeslí se podle ní obracejí i matky z jiných měst a ptají se, co by měly udělat, aby se u nich jesličky opět otevřely.

Bumbrlík, Babysun, Veselý domeček

V třísettisícové Ostravě byly až donedávna záchranou pro matky jediné jesle – soukromé zařízení Bumbrlík. V loňském roce přibyly další – Veselý domeček v Ostravě-Výškovicích a Babysun na Erbenově ulici ve Vítkovicích. „Mám malé dítě, chci chodit do práce, bez jesliček by to ale nešlo. Mnozí známí mi sice vyčítají, že jsem krkavčí matka, ale Pavlík je tady opravdu spokojený,“ pochvaluje si jedna z maminek, jejíž tříletý syn navštěvuje jesle již druhý rok.

Jesličky Bumbrlík v Mariánských Horách byly otevřeny před čtyřmi lety a zájem rodičů o ně každoročně roste. „Začínaly jsme s dvanácti dětmi, nyní jich máme kolem dvaceti,“ říká jedna ze zakladatelek Šárka Bečáková. Rodiče zaplatí za hlídání dětí přijatelných padesát korun za hodinu a o děti tu pečují čtyři sestry. „Maminky se dnes bojí o práci, vracejí se po mateřské dříve a u nás mají o děti postaráno. Nejde o velký byznys, ale hlavně o lásku k dětem,“ zdůrazňuje.

Jesličky pro malé dětičky

Před čtyřmi měsíci bylo v Ostravě-Výškovicích otevřeno další zařízení – Veselý domeček aneb Jesličky pro malé dětičky ve věku od jednoho do tří let. „Nechceme nahradit máminu náruč, protože ta je nenahraditelná. Chceme nabídnout kvalitní péči o děti v příjemném prostředí maminkám, které se vracejí do práce, potřebují si zajít v klidu k lékaři, oběhnout úřady. Nefungujeme jen jako klasické jesličky. Dobu pobytu dítěte si u nás zvolí podle svých potřeb – každý den, na dopoledne, na dvě hodiny, pravidelně, nepravidelně – vše je možné si domluvit,“ tvrdí zřizovatelka Marcela Lichovníková. Zatím je přihlášených deset dětí, pár míst je ještě volných.

Rodičovská končí – a co dál?

Maminky dnes mají možnost vybrat si, jak dlouho chtějí být se svou ratolestí doma. Matka, která zvolí nejkratší – dvouletou – rodičovskou dovolenou, však potom může stát před problémem, kam s dítkem dál. „Ne každý má babičku nebo paní na hlídání,“ říká Kateřina Večeřová. „Zažila jsem to na vlastní kůži. Jsem také matka, potřebovala jsem se rychle vrátit do práce. Už tehdy mě napadlo založit jesle. Díky spolupráci s městským obvodem Vítkovice jsme získali objekt bývalé školy, který se podařilo zrekonstruovat na jesličky,“ vzpomíná na začátky.

Soukromé jesle Babysun ve Vítkovicích byly otevřeny loni v srpnu a o děti tu pečují čtyři kvalifikované zdravotní sestry. „Jsme spíše rodinné minijesličky. Začínaly jsme se dvěma dětmi, postupně jich přibývá. Máme celkem dvacet míst, rezervovaných je třináct. Mnohé maminky využívají možnost dát k nám děti na pět dnů v měsíci, aby nepřišly o rodičovský příspěvek. Přijímáme děti od půl roku až do šesti let. Otevřeno máme od šesti ráno do šesti do večera, můžeme zajistit i noční hlídání,“ tvrdí Kateřina Večeřová.

Jesle či podobná zařízení psychologové nezavrhují. „Pro dítě je nejlepší, když je do tří let doma, ale rok a půl až dva roky staré dítě většinou jesle bez potíží zvládne,“ shodují se. Pobyt v nich však není levný. Ceny v soukromých zařízeních se v Ostravě pohybují kolem sedmi až osmi tisíc korun měsíčně, za pět dnů v měsíci zaplatí maminky zhruba dva a půl tisíce korun.