Ubytování, jídlo, skripta, učebnice a jízdné – to vše tvoří nemalé výdaje studentů. Podle nich se pohybují jejich měsíční výdaje zhruba od dvou do pěti tisíc korun. Záleží na tom, zda studenti denně dojíždějí nebo ne a jak je kdo náročný. Jen ubytování ale většinou stojí kolem dvou tisíc. Proto se většina studentů shoduje na jednom: na jídle se dá a musí hodně ušetřit. Člověk musí vědět, co a kde má kupovat, a trochu se uskromnit. Pak mu zbudou peníze i na nějaké povyražení.

„Studenti byli vždycky chudí – a u mě to platí dvojnásob. Přežívám jen díky polévkám ze sáčku, které stojí okolo tří korun. Je to nejlevnější jídlo, které se dá sehnat. O menu v restauraci si můžu s mými finančními možnostmi nechat jen zdát,“ svěřil se Deníku dvacetiletý student ekonomické fakulty Václav Závada z Bartošovic. Připouští sice, že by se mohl relativně levně stravovat ve školní menze, ale tam mu jídlo vůbec nechutná.

Podobně jako Václav uvažují i studenti, kteří dojíždějí z daleka a jsou ubytováni na kolejích nebo privátech. Ti se musejí při nákupu o to více řídit cenami.

„Platím spoustu peněz za ubytování a jízdné, i když mám studentské slevy. Na jídlo už mi pak moc peněz nezbývá, takže se musím hodně omezovat, abych nějak vyšla. Stravuji se proto většinou v menze, kde mě hlavní jídlo s pitím vyjde zhruba na třicet až čtyřicet korun, což je asi nejlevnější oběd, který se dá v Ostravě sehnat. Jinak jím většinou toasty a párky, někdy těstoviny s kečupem, prostě vše, co je levné,“ popsala svůj studentský život studentka Pedagogické fakulty Ostravské univerzity v Ostravě Hana Kubková. Snaží se mimo jiné také nakupovat potraviny, které jsou v akci, pokud na ně při občasném nákupu narazí. Vyhledávaným zbožím jsou podle ní také potraviny, kterým brzy skončí záruční lhůta, ty totiž bývají o dost levnější.

LUCIE LETÁČKOVÁ