Do evidence přibylo 1613 uchazečů o zaměstnání, celkem je v Ostravě bez práce 16 975 lidí. Počet nezaměstnaných roste už tři měsíce po sobě.

„Hlavním důvodem uvolňování zaměstnanců jsou především přetrvávající odbytové potíže zaměstnavatelů, kteří jsou nuceni omezovat svou výrobu, a tím i personální stavy,“ uvedla ředitelka Úřadu práce v Ostravě Yvona Jungová.

V největším počtu se přišli během minulého měsíce zaevidovat bývalí zaměstnanci firmy Evraz Vítkovice Steel, a to téměř šedesát. Pokračující problémy zaměstnavatelů, kteří se potýkají s poklesem odbytu své produkce, se projevily ve snižující se poptávce po nových zaměstnancích. Během ledna klesla velice razantně, a to celkem o 2 243 volných pracovních míst, což je pokles o více než padesát procent. „Přitom jen u profesí, jako například svářeči, montážní dělníci, lakýrníci, zámečníci a mechanici a opraváři strojů a zařízení se jejich počty snížily o stovky,“ dodala Jungová. Uchazeči a zájemci o zaměstnání měli tedy v závěru ledna 2009 k dispozici už jen 2029 volných pracovních míst. Nejvíce se na tomto lednovém úbytku podílela firma Hyundai Motor Manufacturing Czech, která jen během měsíce ledna zrušila požadavky na více než tisícovku volných pracovních míst.