Časy, kdy se onkologičtí pacienti z Moravskoslezského kraje jezdili léčit do Prahy či na jiná pracoviště v zemi, se změní. Vedení ostravské fakultní nemocnice předpokládá, že naopak Ostrava se stane centrem, které budou vyhledávat nemocní z jiných měst a vesnic Česka. Rekonstruuje se tu onkologický pavilon, modernizuje se systém onkologické péče a pracoviště by zhruba za rok mělo dostat unikátní ozařovací přístroj s názvem Cyberknife za 200 milionů korun. Jde o špičkový robotický ozařovač, první svého druhu na území střední a východní Evropy, který podstatně rozšíří léčebné možnosti ostravských onkologů. Právě kvůli němu sem budou zřejmě cestovat nemocní ze všech končin.
„Cyberknife rozšíří možnosti léčby stávajících pacientů a díky němu budeme moci léčit i některé nemocné, kterým v současnosti musíme říkat, že jim už nemůžeme pomoci. V současné době ty nejmodernější lineární urychlovače, které také máme k dispozici, jsou schopny garantovat třímilimetrovou přesnost a objem, který jsme schopni ozářit, je čtyři krát čtyři centimetry, ne menší. Nový přístroj nám umožní submilimetrovou přesnost - 0,1 milimetru - a ozáří objemy nekonečně malé. Se stejnou precizností jako gama nůž ozařuje mozek, cyberknife ozařuje nádor kdekoliv jinde v těle – třeba na páteři nebo v plicích. Dokáže ozářit i nádor, který se hýbe. Je to naprosto bezprecedentní technologie,“ uvedl přednosta onkologické kliniky David Feltl.
Rekonstrukce pavilonu bude rozdělena do dvou etap. V první bude rekonstruována onkologická klinika, ve druhé klinika nukleární medicíny. „Chceme nejen výrazně modernizovat budovu, ale také přeorganizovat systém péče. Bude tu vytvořeno hematologické lůžkové oddělení, naše jednotka intenzivní onkologické péče přejde pod ústav klinické hematologie, což výrazně zkvalitní péči o pacienty se zhoubnými nádory krvetvorby. Onkologická klinika se pak soustředí především na léčbu ostatních zhoubných nádorů s důrazem na radiační onkologii, kde patříme ke špičkám v oboru,“ upřesnil Feltl.
Rekonstrukce za 314 milionů korun, která bude ze dvou třetin hrazena ze státního rozpočtu, by měla skončit začátkem příštího roku. Kromě ozařovacích přístrojů, které musely zůstat ve stávajících prostorách, se vše včetně pacientů nyní přestěhovalo na plicní a infekční kliniky. Až bude vše hotovo, výrazně by se měl zvýšit komfort pacientů.
„Prostředí bude odpovídat tomuto století, ve kterém žijeme. K dispozici budou větší čekárny, aplikační místnosti pro chemoterapii, v ambulancích zavedeme elektronický systém pořadníku pacientů,“ řekl Feltl s tím, že tu vzniknou také velké výukové prostory a posluchárna pro padesát studentů. „Stavebně a logisticky bude oddělen trakt pro ambulantní pacienty od traktu pro nemocniční pacienty a studenty. Ti by se tak neměli potkávat, pokud sami nebudou chtít, což je nesmírně důležité jak z hlediska hygieny a plynulosti provozu, tak i z hlediska etiky,“ upřesnil Feltl.