Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zájemci z řad veřejnosti si mohou opět udělat zkoušky znalosti hub

Ostrava - Stejně jako v minulých letech také letos připravuje Krajská hygienická stanice Moravskoslezského kraje se sídlem v Ostravě zkoušky znalosti hub.

11.2.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/Karel Hutr

Zkoušky se konají vždy na jaře, pokud je ale zájemců více, pak i během letních měsíců. V loňském roce se zkušební komise sešla celkem třikrát a přezkoušeno bylo patnáct uchazečů.

„Povinnost mít osvědčení prokazující znalost hub ukládá osobám, které uvádějí do oběhu volně rostoucí jedlé houby za účelem jejich prodeje spotřebiteli nebo k dalšímu zpracování pro potravinářské účely, zákon. Toto osvědčení musí mít rovněž osoba provozující stravovací službu, která používá k výrobě nebo přípravě pokrmů volně rostoucí nebo pěstované jedlé houby z vlastního sběru nebo pěstování. Pokud tato osoba osvědčení nemá, musí jej mít její odpovědný zástupce,“ sdělila ředitelka Krajské hygienické stanice Helena Šebáková.

Osvědčení vydávají orgány ochrany veřejného zdraví na základě úspěšného vykonání zkoušky znalosti hub. V Moravskoslezském kraji je to Krajská hygienická stanice Moravskoslezského kraje se sídlem v Ostravě. Informace a formulář najdou zájemci také na webových stránkách www.khsova.cz. „Ke zkoušce znalosti hub se může přihlásit osoba starší osmnácti let, která má osvědčení o zdravotní způsobilosti k této činnosti. Zdravotní způsobilost musí potvrdit praktický lékař, u něhož je osoba registrována. Součástí vyšetření je i odborné vyšetření zraku,“ dodává Šebáková.

Zkouška se skládá ze dvou částí: písemné a ústní. Předpokladem ústní zkoušky je přitom úspěšné absolvování písemného testu. Žadatel musí prokázat znalosti jedlých a jedovatých hub podle atlasu, dále musí znát nejčastější otravy z hub a jejich zdravotní projevy. Za vydání osvědčení zájemce zaplatí správní poplatek 500 korun.

+ Žádost je možné podat na adrese: Krajská hygienická stanice Moravskoslezského kraje se sídlem v Ostravě, Na Bělidle 7 nebo na okresních pracovištích.
+ Informace je možné získat na telefonním čísle 595 138 134.
+ Přesný termín konání zkoušky bude upřesněn na základě došlých žádostí uchazečů, kteří budou písemně vyrozuměni 14 dnů předem.

Autor: Šárka Mrvová

11.2.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Babí léto v Ostravě, 18. říjen 2017. Ilustrační foto.
18

Babí léto v Ostravě. V kraji meteorologové naměřili víc než 22 stupňů

Ondřej Veselý
1 23

Hrozivý faul na Deje potrestán, podle hrubiána Veselého šlo o běžný střet

Praktičtí lékaři stávkovali, protestovali i lékárníci

/FOTOGALERIE/ Ordinace 160 praktických lékařů pro dospělé v okrese Ostrava zůstaly ve středu 18. října zavřené. Lékaři totiž stávkovali.

Zábavní park v Bílovci nebude. Projekt narazil u zastupitelů

O jediný hlas zastupitelé Bílovce na svém mimořádném úterním zasedání neschválili smlouvu s investorem pro výstavbu velkolepého zábavního indoor parku pro rodiny s dětmi.

Lidé možnost nákazy virem HIV stále podceňují. I na Ostravsku…

V Česku žije podle průzkumu Státního zdravotního ústavu z konce srpna tohoto roku 3087 osob s diagnózou HIV. Navzdory neustálému nárůstu počtu případů nákazy virem HIV, který způsobuje smrtelnou chorobu AIDS, se lidé v České republice nemoci neobávají.

Hasiči ve Slovinsku trénují hašení přírodních požárů

Devět profesionálních moravskoslezských hasičů společně s kolegou z Olomouckého kraje vyrazilo do Slovinska. Tento týden se účastní teoretického a praktického výcviku zaměřeného na hašení požárů v přírodním prostředí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení