Na oběti stalkingu je mimo jiné zaměřen projekt nazvaný Nejste na TO samy(i)!, který v úterý 10. února představila v Ostravě prezidentka Bílého kruhu bezpečí Petra Vitoušová.
Případů stalkingu v České republice v poslední době výrazně přibylo. Podle odhadů se s ním v různé formě setkalo až deset procent lidí. Jde o formy pronásledování a obtěžování, jež si již u nás vyžádaly několik lidských životů.
Zatímco ve většině evropských zemí je stalking trestným činem, u nás se jím stane až v lednu 2010. Umožní to novela trestního zákona, do které se tento pojem dostal až po tlaku veřejnosti a odborníků. V současné době je stalking posuzován maximálně jako vydírání, ublížení na zdraví nebo násilí proti skupině obyvatelů a jednotlivci. Policie většinou zasáhne až ve chvíli, kdy dojde k napadení.
Jak pomoci
Cílem projektu, který již zkušebně probíhá v části Prahy, a nyní se přesunul do Ostravy, je pomoci pronásledovaným lidem. „Stojíme tváří v tvář závažnému problému,“ řekla Vitoušová. Její slova potvrdil i ředitel ostravské policie Tomáš Landsfeld, podle něhož se již policisté setkali s několika závažnými případy nesoucími znaky stalkingu. Jak zdůraznil Landsfeld, snahou policistů bude obětem nejen pomáhat, ale připravit pro ně i takzvaný individuální bezpečnostní plán.
Stres a hrůza
„Lidé, kteří žijí ve stresu, že je čtyřiadvacet hodin denně někdo monitoruje a kdykoliv na ně může zaútočit, ztrácejí schopnost normálně fungovat,“ řekla Vitoušová. Stalking se většinou odehrává mezi bývalými partnery, ať již manžely, druhy či přáteli. Pachateli jsou jak muži, tak i ženy. Další skupiny představují například pacient a lékař či fanoušek a hudební nebo sportovní hvězda. Velké nebezpečí představují stalkeři, kteří si svou oběť vyberou zcela náhodně bez zjevných důvodů. „Najednou jim začne chodit zpráva typu: „Dneska ti to sluší“ nebo „Jak ti chutná rajská, kterou právě jíš.“ A vy vlastně nevíte, kdo a odkud zprávu poslal,“ dodala Vitoušová.
Někdy i smrt
V rámci České republiky již policisté zaznamenali několik stalkingových zločinů, které skončily smrtí. Zřejmě nejznámější je případ třiatřicetileté zaměstnankyně letiště z Čech, kterou zabil její bývalý kolega. Pronásledoval ji více než dva roky. Vše začalo posíláním drobných dárků, poté následovaly výhrůžné SMS i dopisy, zničil jí dokonce auto. Žena se obrátila na policii. Muž byl sice odsouzen k veřejně prospěšným pracím, dříve však, než si trest začal odpykávat, ženu zabil. Byl odsouzen k patnácti rokům vězení. Matka dívky nyní žaluje český stát za to, že nedokázal její dceru dostatečně ochránit.
S podobnou žalobou před časem uspěl soudní znalec–psychiatr z Čech, kterého s mačetou v ruce napadl pacient. Přestože několikrát upozorňoval na možné nebezpečí, policie mu nedokázala pomoci. Znalec utrpěl vážná zranění a jen zázrakem unikl smrti.
Zhroutila se
V našem regionu zatím k podobným útokům naštěstí nedošlo, několik obětí však muselo vyhledat lékařskou pomoc. Na psychiatra se vloni obrátila i sedmatřicetiletá žena z Ostravy. Vyhlédl si ji dvaatřicetiletý muž z Ostravy, kterého před časem odmítla. Zhrzený ctitel ji několik měsíců terorizoval prostřednictvím hlasových zpráv z mobilního telefonu, v nichž jí mimo jiné vyhrožoval smrtí. Byl obviněn z trestného činu násilí proti skupině obyvatelů a jednotlivci. Vše začalo v únoru loňského roku. „Četnost hlasových zpráv se postupně zvyšovala,“ přiblížila mluvčí ostravské policie Gabriela Holčáková. Nechyběly ani vzkazy typu „Smrt přijde brzy“ a podobně.
„Oběť i pachatel pracovali ve stejné firmě v Ostravě,“ doplnila Holčáková s tím, že pravděpodobným motivem byla skutečnost, že spolupracovnice nechtěla opětovat jeho lásku.
Nutné změny
Odborníci obětem stalkingu doporučují provést radikální změny, které se mimo jiné týkají i dosavadních zvyků a práce. Je také nezbytné okamžitě zpřetrhat veškeré vztahy s pronásledovatelem. Samozřejmostí je změna čísla mobilního telefonu a pevné linky. Lidé by se měli svěřovat jen těm, jimž důvěřují. Jak zdůraznila Vitoušová, bohužel je velmi časté, že někdo z okolí, kdo agresora zná, mu ve slabé chvilce něco prozradí. To se stalo i v případě dívky z letiště, kdy se budoucí vrah dozvěděl detaily o jejích nových zvycích a počkal si na ni.
Anglický výraz stalking původně znamenal stopování zvěře při honu. Z hlediska psychiatrie či kriminologie je slovo stalking chápáno jako zlovolné a úmyslné pronásledování a obtěžování jiné osoby, které pak u ní snižuje kvalitu života a ohrožuje její bezpečnost. Pod pojmem stalking si lze představit různé varianty pronásledování oběti. Stalking představuje zpravidla závažné psychické následky pro oběť. Ta musí často změnit pracoviště nebo bydliště, mění své životní návyky. Žije v neustálém stresu a obavě, trpí poruchami spánku a podobně. Jednání pachatele často přechází v agresi, ničení a poškozování majetku, mnohdy končí smrtí oběti.
Zdroj: internet
O Projektu Nejste na TO samy(i)!
Projekt Nejste na TO samy(i)!, který včera představila v Ostravě prezidentka Bílého kruhu bezpečí Petra Vitoušová, má za cíl pomoci nejzranitelnějším obětem trestných činů. Odborníci zatím vytipovali čtyři skupiny. V první jsou děti a mládež, a to nejen jako oběti, ale i jako svědci či nepřímí účastníci.
Další dvě kategorie představují oběti znásilnění a stalkingu, v poslední skupině jsou zahrnuti pozůstalí po obětech trestných činů. Jak zdůraznil ředitel ostravské policie Tomáš Landsfeld, všechny tyto skupiny vyžadují individuální přístup. Během několikaměsíčního projektu by se maximální množství policistů mělo naučit, jak těmto lidem pomáhat a jak jejich situaci řešit. Ochránci zákona mají k dispozici tři tisíce čtyřtabulkových sad zaměřených na tuto problematiku.
Celý Projekt je hrazen ze soukromých zdrojů. Financuje ho diplomatický sbor cizinců působících v České republice, který věnoval milion korun získaných při aukci.