Právě zlomenina, kterou odhalili pracovníci Dětského centra Domeček, kde o nalezence nyní pečují, odstartovala vyšetřování, jež v souběhu s prověřováním jiného případu přivedlo policisty k vypátrání rodičů dítěte. Kdyby nenastaly tyto okolnosti, policie by po totožnosti matky nepátrala, protože samotné vložení dítěte do babyboxu není trestné.
„Lékaři v nemocnici zjišťovali především to, zda dítě není v ohrožení života, naším úkolem je dítě podrobně vyšetřit a odhalit, zda netrpí vrozenými vadami, infekčními nemocemi, případně syndromem týrání,“ uvedl ředitel Domečku Zdeněk Novotný, který je zároveň pediatr. Dodal, že až u deseti procent dětí, které zařízení přijímá do péče, mají lékaři podezření na týrání. „K nově přijatým dětem vždycky přistupujeme s tím, abychom zjistili, zda jim nebylo ubližováno,“ vysvětlil Novotný. Reagoval tak na dotazy, jak je možné, že zdravotníci neodhalili zranění holčičky dříve.
Policie nyní vyšetřuje, zda dívce někdo ublížil úmyslně, jestli nebyla týrána, zda tu nedošlo k trestnému činu. „Jde o specifickou zlomeninu, kterou laik nemusel objevit. Vše nasvědčuje tomu, že dítě nebylo týráno, matka s ním chodila na lékařské prohlídky, na očkování, starala se o ně. Soudní znalci určí, za jakých okolností ke zlomenině došlo a další fakta,“ řekl šéf ostravských kriminalistů Radovan Vojta. Policie musí také jednoznačně zjistit, zda osmnáctiletá Aneta Tokarčiková z Havířova, která byla ve velmi složité sociální situaci a jednala v tísni, je skutečná matka nalezence.
„Známe pravděpodobnou totožnost holčičky a její matky. Doklad, jakým je například rodný list bez fotografie, ale nestačí. V této chvíli ověřujeme totožnost různými způsoby, expertizu DNA jsme zatím nežádali. Pokud to ale bude nezbytné, testy si vyžádáme,“ podotkl Vojta.
I proto si mladá žena nemůže vzít holčičku z ústavu zpátky a sociální pracovníci jí musejí povolit i návštěvy v Domečku. „Je to kvůli ochraně dítěte. Soudem bylo vydáno předběžné opatření. Až se jasně prokáže totožnost matky a také bude jistota, že bude o dítě dobře postaráno, může být podán návrh na zrušení tohoto opatření a dítě by se mohlo vrátit domů,“ řekla Judita Kochlová z oddělení sociálněprávní ochrany dětí ostravského magistrátu. Sociální pracovnice také nabídnou mladé ženě pomoc sehnat si bydlení, například místo v některém z azylových domů, a prostředky k životu, aby se mohla o své miminko starat.