„O práci v zahraničí je stále zájem. Mnozí lidé vidí v době krize možnost pracovat v cizině jako východisko ze situace, kdy přišli o práci doma,“ říká poradkyně EURES Andrea Janásová z ostravského úřadu práce. Nejčastěji se ptají na podmínky ve Velké Británii, Irsku, Německu. „Jedná se především o mladé, a potom o lidi mezi čtyřicítkou a padesátkou, převážně muže. Kolik jich však skutečně vycestuje, o tom se statistiky nevedou,“ doplňuje Janásová.

Podle ní v řadě zemí EU chybí především kvalifikovaný personál. Pokud jde o nedostatkové profese, zájem je především o lékaře a zdravotní sestry, pečovatele, kuchaře, číšníky, stavební profese, svářeče. Mnozí z těch, kteří vyjeli za prací do zahraničí, se nyní začínají vracet domů. Podle Kamily Ördöghové z ostravského úřadu práce to jsou většinou lidé, kteří vykonávali sezonní práce. Řada z nich však předpokládá, že až začne sezona, opět vycestují.

Půl roku pracoval v USA šestadvacetiletý Lukáš Jahn z Ostravy. Na brigádu vzpomíná jako na výjimečný zážitek. „Dělal jsem kuchaře v jedné pizzerii a odpoledne jsem ještě uklízel a spouštěl kolotoče v obrovském zábavním parku. Leccos jsem se naučil, bylo to fajn,“ říká Lukáš. Co bude dělat doma, zatím netuší. „Nějaké peníze jsem si vydělal, z čeho žít zatím mám. Na jaře to asi zkusím znovu,“ je rozhodnut.

Pohyb pracovníků nastává také v důsledku současné hospodářské krize. Buď rovnou přišli o práci, nebo výdělky výrazně klesly a pracovat v cizině se již nevyplácí.
„Pokud jde o kvalifikované profese, zaznamenali jsme už návrat několika našich řezníků z Irska, po nichž tam byla v minulosti velká poptávka,“ tvrdí Ördöghová. Mírné zvýšení návratů bylo patrné už na podzim a začátkem zimy, a to zejména v souvislosti s posílením kurzu koruny. O žádné hromadné návraty našich občanů ze zahraničí se však zatím podle ní nejedná.

Sestry musejí umět dobře německy

Práci v zahraničí nabízejí i pracovní agentury, i když nabídka je nyní menší a zaměstnavatelé po celé Evropě jsou opatrnější. „Hledáme kvalifikované zdravotní sestry pro Švýcarsko, které nabízí velmi dobré platové podmínky a ubytování zdarma. Podmínkou však je dobrá znalost němčiny,“ říká Ondřej Babica z personální agentury T Production.

„Zaměřujeme se především na technické pozice, o které je zejména v německy mluvících zemích stále velký zájem,“ říká. Šanci podle něj mají především svářeči, operátoři CNC strojů i další profese.

Anglie už není země zaslíbená

Mnohé agentury nyní zažívají těžké časy. „Je to oboustranná bída, která souvisí s hospodářskou krizí. Nabídek moc není, není však ani poptávka. Zatím není příliš poznat, že by se u nás hromadně propouštělo a lidé chtěli za každou cenu najít práci,“ posteskl si Miroslav Freissler z personální agentury Alfra, která působí v Ostravě již dvanáct let.

Především Velká Británie byla ještě donedávna pro Čechy země zaslíbená, dnes však zjišťují, že se jim práce moc nevyplatí. Zástupci agentur se shodují, že počty zájemců o pracovní pobyty na ostrovech se v poslední době snížily až o polovinu. „Klesá libra, lidé už si nepřivezou domů tolik peněz, kolik chtěli. Mnozí si stále myslí, že odjedou do ciziny, vydělají si velké peníze a vrátí se zpět. Ale to už tak dnes ve většině případů není,“ shodují se.