Pacienti, které lékař poslal na rentgen a byli zvyklí na to, že budou přitom zároveň plnit roli pošťáka – v obálce roznesou rentgenové snímky na potřebná zdravotnická pracoviště – jsou v porubské poliklinice MephaCentrum mile překvapeni. Majitelé polikliniky totiž za třináct milionů korun zakoupili nový centrální digitální rentgen s nejmodernější generací snímačů a role poslíčka tak nemocným odpadá. Navíc jsou méně ozařováni a na snímky, které lékaři přímo z rentgenu dostanou elektronickou poštou do svého počítače, nemusejí dlouho čekat.

„To je neuvěřitelné, jak rychle jde technika dopředu,“ pochvaloval si nový rentgen Petr Cozol. Denně tu zdravotníci takto vyšetří okolo stovky pacientů, což je téměř dvakrát více než na starém zařízení.

„Nové rentgenové vybavení nesmírně zrychluje diagnostiku. Kromě centrálního rentgenu s možností snímkování v horizontální i vertikální poloze jsme pořídili ještě nový kompaktní rentgen s identickým snímačem i na plicní oddělení,“ uvedla generální ředitelka MephaCentra Helena Fousková s tím, že mezi nejdůležitější přednosti nejnovější technologie přímé digitalizace patří větší expoziční pružnost, lepší rozlišení snímků, vyšší citlivost zobrazení a poměr velmi příznivé ceny k výkonu přístroje.

„Pacient je vystaven asi polovičnímu radiačnímu záření. Výhodou elektronických snímků je možnost přenosu dat do systému PACS, což umožní kterémukoliv lékaři v síti snímek si vyvolat a prohlédnout. Nový rentgen je šetrnější také k životnímu prostředí, digitální snímky už nepotřebují žádné filmy ani chemikálie. Digitalizace znamená i časovou úsporu, protože snímek se dá už několik sekund po expozici dodatečně upravovat v počítači a nemusí se opakovat,“ ocenil přístroj primář radiodiagnostického oddělení MephaCentra František Otáhal.

Zařízení si prohlédl i ředitel Městské nemocnice Ostrava František Jurek, který je zároveň i předsedou České společnosti pro zdravotnickou techniku. „Chceme tento systém představit i našim primářům. Odhaduji, že do roka by se mohl propojit nejen s velkými zdravotnickými zařízeními, ale i lékaři v terénu,“ míní Jurek.

Snímač dodala izraelská společnost Edge Medical, která se vývojem digitálního zobrazovacího systému zabývá přes deset let. Ve světě bylo prozatím instalováno jen dvanáct těchto snímačů. „V Evropě je naprosto výjimečný, a proto se ostravské MephaCentrum stává i referenčním pracovištěm pro Evropu,“ řekl Marek Vojtíšek, zástupce firmy V. K. M., která zajistila instalaci, proškolila pracovníky a bude zodpovědná za servis rentgenu.